Nincs bejelentkezve |
TÖRÖKORSZÁG ÉS AZ EURÓPAI CSATLAKOZÁS
Feszülten és önbizalommal várja Törökország, hogy az Európai Bizottság e héten közzétett jelentése alapján decemberben végre dátumot kapjon a csatlakozási tárgyalások megkezdésére. Ankara - történelmi reformmenetelése ellenére - még messze van az Európai Uniótól, ám az esetleges majdani csatlakozás jóval több, mint csupán egy újabb EU-bővítés.
SZLOVÉNIAI POLITIKAI ÁTRENDEZŐDÉS
Meglepetésre vereséget szenvedett a hét végi parlamenti választáson a balközép kormánykoalíció Szlovéniában. A hatalomváltás aligha forgatja fel az új EU-tagországok között a legfejlettebbnek számító, 1991-ben függetlenné vált jugoszláv utódállam életét.
TILTAKOZÁSOK HOLLANDIÁBAN
Országos tiltakozó akciókat váltott ki Hollandiában, hogy a jobbközép kormány a költségvetési hiány uniós elvárásnak megfelelő szinten tartása érdekében számos, eddig egyedülálló kedvezménytől akarja megfosztani a munkavállalókat.
POLGÁRHÁBORÚS FENYEGETÉS NIGÉRIÁBAN
A kőolaj árát is felhajtotta a hír, hogy polgárháború törhet ki a nyugat-afrikai Niger folyó szénhidrogénekben gazdag deltavidékén. A külföldi befektetőkre utalt nigériai kormány egyezkedni próbál a sokáig köztörvényes bűnözőkként kezelt déli lázadókkal.
KEDVEZŐ VILÁGGAZDASÁGI KILÁTÁSOK
Veszélyesnek látja ugyan az IMF a magas olajárat, ám legújabb előrejelzésében három évtizede nem tapasztalt világgazdasági növekedést jósol idénre. Kockázatot rejt még a kereskedelmi mérlegek kiegyensúlyozatlansága, a költségvetési hiányok duzzadása és a kínai növekedés esetleg túl gyors lefékeződése.
AMERIKAIAK AZ OROSZ OLAJIPARBAN
Az amerikai ConocoPhillips közel kétmilliárd dollárért megvásárolta a Lukoil orosz olajipari cég utolsó, 7,6 százalékos állami tulajdonrészét. Az ügylet arra utal, hogy a Jukosz-ügy ellenére a külföldi befektetők nem fordulnak el Oroszországtól.
BÖRTÖNBE KÜLDÖTT AMERIKAI CÉGVEZETŐK
A pénzüket veszítő befektetők felháborodására is reagálva szigorúbbá vált az amerikai bírói ítélkezési gyakorlat. Több vállalatvezetőre is letöltendő börtönbüntetést szabtak ki, és még csak most kezdődik a csaláslavinát elindító Enron energia-nagykereskedő cég „nagykutyáinak" pere.
EMBERRABLÁSOK IRAKBAN
Irakban eddig több mint 130 külföldit raboltak el, és közel egynegyedüket meg is gyilkolták különböző fegyveres csoportok. A múlt héten szerencsés véget ért két olasz segélyaktivista kálváriája, több fogoly sorsa azonban továbbra is bizonytalan.
SZLOVÁK EGÉSZSÉGÜGYI REFORM
Januárban indul Szlovákiában az egészségügyi reform, amely részben piaci alapokra helyezi mind a finanszírozást, mind pedig az ellátó intézmények működését. Megszűnik a veszteségeseknek dobott állami mentőöv, a rosszul gazdálkodók „elsüllyedhetnek".
Bauer Péter
Hsziao Csiang
AUTÓPIAC A CSATLAKOZÁS UTÁN
A regisztrációs adó bevezetése komoly csapást mért a használtautó-importra, a kisautók árai viszont - bár az uniós árkiegyenlítődés hatásaként ezt jövendölték - egyelőre nem emelkedtek. A kereskedők ugyanis csak jelentős árkedvezményekkel tudják elérni a tavalyival megegyező forgalmat.
ÚJ KERESKEDELMI MÓDSZEREK
Hosszú évtizedek után úgy tűnik, hogy a mostanában erősen átalakuló kereskedelmi környezetben gazdát kereső és részben életstílustermékké váló autókat nem lehet már kizárólag a hagyományos módszerekkel értékesíteni. A gyártók új utakat keresnek, ki-ki a maga módján.
NÉPAUTÓPROJEKT
A minap a Renault - a román Dacia-gyárra alapozva - elindította Logan névre keresztelt népautója futószalagjait. A vállalkozás kockázatos: az olcsó négykerekűek tömeggyártásába már többeknek is beletörött a bicskájuk.
VÁROSI TEREPJÁRÓ-TILALOM
Párizs és London is hadat üzen a forgalmas városközpontokban furikázó dzsipeknek. Konkrét tiltó rendelkezések egyelőre csak tervként léteznek, a tengeren túl, Kaliforniában viszont bizonyos területeken már eredményesen tették lehetetlenné a közlekedést a négykerék-meghajtású benzinfalók számára.
VISSZAHÍVÁSI AKCIÓK AMERIKÁBAN
Az utóbbi időben alaposan megugrott az Egyesült Államokban a kisebb-nagyobb korrekciókra visszahívott gépkocsik száma. Ez a szakértők szerint éppúgy tulajdonítható az autók bonyolultabb voltának, valamint egy négyesztendős törvénynek, mint annak, hogy a gyártók igyekeznek minimalizálni a felelősségük miatt indított perek esélyét.
TESZTAUTÓK KÍNZÁSA
Aki ma Európában autót akar eladni, annak a legszélsőségesebb, legkegyetlenebb teszteknek kell alávetnie a járműveket, mielőtt a szalonokba kerülnének. Gyakorlott autótesztelő szerzőnk cikke e sajátos világba enged bepillantást.
ÉLETMÓDVITA NEGYVEN ÉVE
Négy évtizede a kommunista párt még ideológiai konferencián is szükségét érezte észrevételezni a fogyasztás nem mindig kedvezőnek ítélt tudatmódosító hatását. Az erről kibontakozó erkölcsi vitát Nyikita Hruscsov azon kijelentése gerjesztette, hogy a szocialista világ már közel jár az igényeket a szükségletek szerint kielégítő bőséghez.
BIZONYTALAN HURRIKÁN-ELŐREJELZÉSEK?
Megrendítette a viharkutatók előrejelzéseinek pontosságába vetett közbizalmat az utóbbi hat hétben Amerikában pusztító négy hurrikán, főleg az Iván nevű, amely első dúlása után váratlanul még vissza is fordult és újra rombolt. Jogos a kérdés: valóban előrejelezhetetlen, kiszámíthatatlan jelenségekről van szó?
MEGALAKULT A GYURCSÁNY-KORMÁNY
Nem vállalkozott hóhérmunkára - nem cserélt több minisztert, mint egy kiadós kormányátalakításkor szokás - Gyurcsány Ferenc kormánya tagjainak megválasztásakor. A kormányzati struktúrát érintő döntéseket nemegyszer személyre szabták, a kancellárián nagyobb hangsúlyt kapnak a kommunikációs feladatok.
ETYEK ÉS A DEMJÁN-STÚDIÓ TERVE
Fél évvel mindenképpen elhúzódik az etyeki filmgyár megnyitása, és egyre többen gondolják úgy, hogy elhamarkodott volt a beharangozó. Miközben a helybeliek új munkahelyeket remélnek, a környezetvédők keveslik a tervezett Demján-Vajna-féle filmstúdióról kapott információkat.
ÚJ VÁLTOZATOK AUTÓPÁLYA-ÉPÍTÉSRE
Gyaníthatóan a Gyurcsány-kormány első nagy meccse lesz a privatizáció leállítását követelő ellenzékkel, hogy nem állami pénzből, hanem magántőkéből építtetné meg az autópályákat. Sőt a tavaly megkötött sztrádaszerződéseket utólag szintén a koncessziós koncepció alapján alakítaná át.
BEFEKTETŐK AZ EGÉSZSÉGÜGYBEN
A hazai egészségügy régóta adós az emberi testről háromdimenziós képet adó diagnosztikai berendezéssel, a PET-tel. Ilyen csak Debrecenben működik, az első budapesti készülék megvásárlásáért politikai felhangoktól sem mentes befektetői csata kezdődött.
UKRÁN SZEMÉT A TISZÁN
Nem veszélyes, nem fertőz, viszont gusztustalan az a 2,5 ezer köbméternyi kommunális szemét, amit főleg ukrán partokról sodort Magyarországra a Tisza. A lehalászás 20-25 millió forintba került, amelynek megtérítésére a felvízi országok nem kötelezhetők.
FESZTIVÁLDÖMPING A FŐVÁROSBAN
A bejáratott rendezvények szervezői is egyre nehezebben kalapozzák össze a bemutatókhoz szükséges forrásokat. A Budapesti Őszi Fesztivált kezdete előtt két héttel még programlemondások is fenyegették.
BEFEJEZŐDÖTT A DUNAFERR PRIVATIZÁCIÓJA
Bár minden idők leghosszabb privatizációs szerződése lezárult, továbbra sincs béke a Dunaferr háza táján. A vasmű ellen egyik leányvállalata felszámolási eljárást kezdett, az Európai Bizottság pedig azt tudakolja, nem kapott-e tiltott állami támogatást a Dunaferr.
MITŐL ERŐS A FORINT?
A kedvezőtlen egyensúlyi mutatók ellenére hónapok óta erős a forint, s mindaddig feltehetően nem is gyengül, amíg megmarad a jelenlegi mértékű különbözet a forint-, valamint az euró- és a dollárkamatok között.
KULCSÁR HÁZI ŐRIZETBEN
Míg az ügyészséggel együttműködő Kulcsár Attila vallomásának részletei folyamatosan kiszivárognak, eddig titokban maradtak egyik feltételezett cinkosa, a bűnösségét tagadó Kerék Csaba szintén érdekes rendőrségi kihallgatásai.
INGATLANÉRTÉKELÉS JELZÁLOGHITELEKHEZ
Banki listákon szereplő értékbecslők maguk is bevallják, sok esetben alulértékelik az ingatlant. Így viszont a piaci ár töredékéért adhatja el a jelzáloghitelek törlesztőrészleteit nem fizető adós lakását a bank.
Interjú Kóka János gazdasági és közlekedési miniszterrel
„Nem zavar, ha a zsebemben turkálnak"
Az üzletemberként meggazdagodott új gazdasági miniszter ígérete szerint pályafutása minden egyes mozzanatával, minden fillérrel elszámol majd, de idô kell, hogy elkészítse alapos vagyonleltárát. Kóka János (32 éves) azt reméli, hogy „a gazdaságfejlesztés eszközrendszerének alakításában" nagyobb mozgástér jut neki, s azt ki is tudja majd használni.