Nincs bejelentkezve |
MAGYAR OLIMPIKONOK DOPPINGBOTRÁNYA
A nyolc aranyérem aligha kompenzálja Magyarország első helyét az athéni doppinglistán. Az öt kizárás, az egy ezüst- és két aranyérem dopping miatti elvesztése nem csupán az elkövetők, de a sportvezetők és -politikusok felelősségét is felveti, miközben a sportminiszter és a MOB elnöke egymásra mutogat.
REPUBLIKÁNUS KONVENCIÓ NEW YORKBAN
Akár behozhatatlan előnyt is adhat a lendületben lévő amerikai elnöknek pártja ezen a héten New Yorkban dzsemborizó, lényegében formális elnökjelölő kongresszusa. Bush évtizedek óta nem tapasztalt mértékben osztja meg az országot, és a jelek szerint már nem a „közép" meghódítására törekszik.
CSECSENFÖLD ÉS A TERRORTÁMADÁSOK
A Kreml jelöltje, Alu Alhanov nyerte meg a vasárnapi csecsenföldi elnökválasztást. Moszkva örömébe azonban üröm is vegyült, hiszen a választás előtt néhány nappal csecsen terroristák egyszerre két orosz polgári gépet robbantottak fel a levegőben.
AZ OLAJÁR ÉS A VILÁGGAZDASÁGI KONJUNKTÚRA
Megrettentek a piacok a kőolaj drágulásától, ám recessziótól egyelőre nem tartanak; a világgazdaság növekedési szakaszban van és a korábbiaknál felkészültebb az ársokkok kezelésére. Az elemzők azonban egyetértenek abban, hogy a fogyasztás bővülése és a készletek apadása miatt vége az olcsó olaj korszakának.
KÜLFÖLDI KÉZEN AZ OROSZ DOHÁNYGYÁRAK
A napokban az utolsó előtti jelentős orosz dohánygyár is külföldi tulajdonba került: a Balkanszkaja Zvezdát a francia-spanyol Altadis vásárolta meg. A világ negyedik legnagyobb cigarettapiacán évente 5-10 százalékkal nő az elfüstölt dohány mennyisége.
AZ ENSZ ÉS A VÁLLALKOZÁSOK
Csendes forradalom zajlik az ENSZ berkein belül: a világszervezet felismerte, hogy az általa képviselt egyetemes célok csak akkor érhetők el, ha a magánszektor, a nagyvállalati szféra kulcsszerepet vállal megvalósításukban. E program egyik legfontosabb terepe a kelet-európai térség.
PUCCSGYANÚ THATCHER FIA ELLEN
A Dél-afrikai Köztársaságban házi őrizetbe helyezték a volt brit miniszterelnök, Margaret Thatcher fiát. Az üzletembert azzal gyanúsítják, hogy köze volt egy, az egyenlítői-guineai államfő elleni puccskísérlethez.
VITA AZ EURÓPAI SZOFTVERSZABADALMAKRÓL
A szoftverek szabadalmazási szabályainak módosítását tervezi az Európai Unió. Várhatóan ezekben a hetekben kerül ismét napirendre az elképzelés, amelyet több szakmai és civil szervezet is ellenez, mondván: lelassíthatja az informatika fejlődését.
AZ ELSŐ VILÁGHÁBORÚ ELSŐ HÓNAPJA
Kilencven éve, 1914 nyarának végén a gyors győzelmek illúziójában ringatózhatott a világháború első ütközeteiről értesülő magyar közvélemény, még könnyű volt az első komoly harctéri kudarcokat diadalként tálalni. Pedig már tudható volt, hogy a megígért időpontra, a lombhullásra nem térhetnek haza a katonák.
A SZELLEMI OLIMPIÁK TÖRTÉNETE
Csak átmenetileg bizonyult sikeresnek az újkori olimpia atyjának azon erőfeszítése, hogy a művészek vetélkedését is a négyévenkénti versenyek programjába illessze. Az álnéven epikai aranyérmet is elnyert Pierre Coubertin utódai ugyanis 1949-ben megszüntették a szellemi olimpiát.
MSZP: KÉT KONGRESSZUS KÖZÖTT
Az első, sorsdöntő csatát Gyurcsány pajzsra emelésével megnyerték az MSZP új hullámának képviselői. A siker előrevetíti a párt szociáldemokrata arculatát „fogyasztóbarát" módon megjeleníteni képes politikusok előretörését a párt októberi tisztújító kongresszusán.
ISKOLAKEZDÉS
Nem csak a diákoknak, a pedagógusoknak is tanulóév lesz az idei: meg kell barátkozniuk a közoktatási törvény szeptember 1-jétől hatályos előírásaival. A kormány is kapott házi feladatot: a hónap végéig koncepciót kell készítenie az iskolák átszervezésével, finanszírozásával kapcsolatos problémák tartós megoldására.
HARMADIK GENERÁCIÓS MOBILTENDER
Betör-e a magyarországi mobilpiacra egy újabb szolgáltató, ádáz árversenyre szorítva a már a piacon lévő hármast? Az előfizetők számára alighanem ez a legfőbb tétje az új, harmadik generációs mobilozás frekvenciáira kiírt tendernek.
VITÁK AZ M6-OS SZTRÁDÁRÓL
Hiába ismételgeti a gazdasági tárca az M6-os sztrádatender értékelése óta, hogy a legolcsóbb ajánlatot tevő győzött, a viharok azóta sem csitulnak: az eljárást és a külföldi szereplőket a távozóban lévő miniszterelnök tévéinterjúja óta egyaránt a korrupció gyanúja kíséri.
TERJED A SZÉCHENYI-KÁRTYA
Veszélybe kerülhetnek a fuvarozóknak kiadott Széchenyi-hitelkártyák, mert Brüsszel nehezményezheti ezt a támogatást. A kártya 10 millió forintra emelhető hitelkeretével azonban már nem csupán a legkisebb cégeket vették célba a bankok.
KELET-KÖZÉP-EURÓPAI RÉSZVÉNYEK
Az uniós csatlakozás óta lassan, de biztosan nő a hazai magánbefektetők érdeklődése a kelet-közép-európai részvények iránt.
„Egyszer majd jól jönnek nekünk a Mol-részvények"
Megfér egymás mellett, mi több, idôvel egyesülhetne is a közép-európai régióban a térség két meghatározó olajvállalata, az OMV és a Mol vélekedik az osztrák olajipari óriás vezérigazgatója, Wolfgang Ruttenstorfer (54 éves), aki szerint cége jelentôsen megerôsödött a román Petrom friss megszerzésével, az osztrák gazdaságtörténet legnagyobb akvizíciójával.