Nincs bejelentkezve |
TERRORRAZZIÁK ÉS -RIADÓK
Amerikában nem vádolják a Bush-kormányt azzal, hogy pusztán politikai megfontolásból fokozta a terrorkészültséget, noha az jól jött az újraválasztásáért kampányoló elnöknek. Az USA-ban a republikánusok augusztus végi konvencióján, majd a november 2-ai elnökválasztás idején kulminál a veszély, a keddi isztambuli merénylet pedig a fenyegetések szerint akár egy európai támadássorozat nyitánya lehet.
OROSZ SZOCIÁLIS REFORMOK
Feltűnő sietséggel fogadta el a múlt héten az orosz parlament a szociális juttatások jelentős részét pénzfizetéssé átalakító törvényt. A meglehetősen népszerűtlen reformintézkedés körüli vita ismét láthatóvá tette Vlagyimir Putyin államfő ellenzékét, ám egyelőre nem tudni, meddig tart a bírálók lendülete.
A GÖRÖG GAZDASÁG ÉS AZ OLIMPIA
Aligha valószínű, hogy Athénnak üzleti sikert hoz az olimpia: az előző, szocialista kormány által késve megkezdett beruházás a tervezettnél jóval többe kerül, ami hatalmas terhet ró az euróövezethez tartozás makrogazdasági kritériumainak egyre kevésbé megfelelni képes gazdaságra.
NÉMETORSZÁGI ELIT A POLITIKÁRÓL
A felső szintű gazdasági-politikai döntéshozók döntő többsége támogatja Gerhard Schröder német kancellár reformpolitikáját, derül ki egy felmérésből, amelynek eredménye szerint ezek a lépések olyan fontosak, hogy azokat az ellenzéknek is támogatnia kellene.
KÍNA HATÁSA A NYERSANYAGPIACOKRA
Alig akad olyan nyersanyag, amelynek árát nem dobta meg alaposan a szédületes iramban növekvő kínai gazdaság étvágya, és jócskán megdrágult a tengeri teherszállítás is. A nyersanyagpiacok „Kína-függősége" veszélyes is lehet, ha Peking befékezi a konjunktúrát.
MOZGALMAS KELET-EURÓPAI VALUTAPIACOK
Kamatot emelt nemrég a lengyel és a cseh jegybank a meglódult infláció megfékezésére, Pozsony viszont - a korona erősödésének megállítása végett - kénytelen volt kamatot csökkenteni.
OROSZ CÉGVÁSÁRLÁS ANGLIÁBAN
Az egyik legismertebb orosz milliárdos fia, a 24 éves Nyikolaj Szmolenszkij a napokban megvásárolta a méregdrága sportkocsikat készítő angol TVR autógyárat, és azt tervezi, hogy luxusvilágmárkát farag a jelenleg évente alig ezer országúti rakétát előállító üzemből.
DOHÁNYZÁSKORLÁTOZÁSOK EURÓPÁBAN
A montenegrói parlament a múlt héten úgy határozott, hogy fél éven belül minden nyilvános helyen tilos lesz a dohányzás. Döntésükkel lekésték az európai elsőséget: tavasszal Írországban, nyár elején pedig Norvégiában lépett életbe a nikotintilalom.
SZEXUÁLIS FORRADALOM OROSZORSZÁGBAN
Az oroszországi rendszerváltás a nemiséggel kapcsolatos kérdésekben is megváltoztatta az egykoron szovjet polgárok életét: míg másfél évtizeddel ezelőtt a nemiség tabutémának számított, manapság minden újságárusnál kaphatóak a különféle szexmagazinok, és egymás után nyílnak az erotikus bárok.
ROMÁN POPZENEI SIKER
Tökéletesen beszélnek oroszul, de énekelni kizárólag románul hajlandóak az ugródeszkának Bukarestet választó chisinaui O-Zone popegyüttes tagjai, akiknek egyik slágere felkerült még az amerikai Billboard Eurocharts-lista élére is.
A VATIKÁN ÉS A FEMINIZMUS
A magyar liberális párt a női esélyegyenlőséget megkérdőjelezőnek, míg Veres András katolikus püspök „a nőkért való felszólalásnak" minősítette a napokban nyilvánosságra hozott vatikáni körlevelet. Sokan sokféleképpen értelmezik a szöveget külföldön is.
CUKORBETEGSÉGET OKOZÓ GÉN FELFEDEZÉSE
A cukorbetegség egyik típusára hajlamosító gén felderítésével rukkoltak elő a minap amerikai tudósok. A gyógymód még távol van, de eredmény, hogy a diabéteszgének között ez lenne az első, melyről a tudósok pontosan meg tudják mondani, hogyan is hat.
TERJESZKEDIK A VEGYÉPSZER-CSOPORT
Mudura Sándor erdélyi nagyvállalkozótól vett cég segítségével kíván beszállni a romániai sztrádaépítésbe a Vegyépszer Rt., amely a környező országokban igyekszik terjeszkedni. Itthon a cégcsoporthoz köthető vállalkozások elsősorban az ingatlanpiacon aktívak, de nem szorultak ki az útépítésből sem, s akad, amelyik a média felé fordult.
TÖRÖKBÁLINTI ROBBANÁS: VITATKOZÓ HATÓSÁGOK
Még mindig nem tudni pontosan, mi okozta a törökbálinti óriási robbanást múlt csütörtökön. A nyomozóhatóság kitart a feketelőpor-teória mellett, azt valószínűsítve, hogy illegálisan tartott puskapor okozta a tragédiát, míg a hétfőn szabadlábra helyezett vállalati vezetők merényletet gyanítanak.
UZSORAVILÁG A SZEGÉNYTELEPEKEN
Családok tízezreit fenyegeti a kamatrabszolgaság veszélye, sokan ugyanis képtelenek visszafizetni a megszorultságukban felvett uzsorakölcsönöket. A leginkább a cigánytelepeken élőket kihasználó zughitelezők elleni eljárásokat nehezíti, hogy szinte lehetetlen perdöntő bizonyítékokat szerezni az üzletszerű pénzkölcsönzésre.
BORPIACI VIHAROK SZÜRET ELŐTT
Forr a borpiac: az uniós szabályok szerint kötelezően leadandó melléktermékek egy részének begyűjtése bizonytalannak látszik, ami miatt számos borász eleshet a brüsszeli támogatásoktól, a vendéglátósok pedig az augusztustól újra bevezetett napi nyilvántartási kötelezettség ellen lázadnak.
A DOROG-ESZTERGOMI IVÓVÍZSZENNYEZÉS
Ahány szereplő, annyiféle információ kering a dorogi veszélyeshulladék-égetőben történt balesetről. Másfél héttel azután, hogy a cég egyik tárolótartályából vitatott mennyiségű anyag került a Dunába, Dorogon fogyaszthatónak, Esztergomban ihatatlannak minősül ugyanaz a víz.
ELUTASÍTOTT CEMENTGYÁRI BERUHÁZÁS A MECSEKBEN
A másodszori népszavazáson is elutasította a Baranya megyei Bükkösd 744 szavazója, hogy cementgyár épülhessen a falu határában, a Strabag Rt. kőbányájában. A Mecsek és a Zselic határán, festői tájon tervezett beruházás végletesen megosztotta a falu népét.
ILLEGÁLISAN ÁRUSÍTOTT POTENCIANÖVELŐK
Utcasarkon, nejlonzacskóból, szemenként árusítanak vényköteles gyógyszereket. A merevedési zavarok elleni szerek bár olcsók, egyértelműen hamisítványok, ráadásul veszélyesek is lehetnek - riasztotta az országos tiszti főorvost a Magyar Gyógyszerészkamara.
A VALUTAEREDET IGAZOLÁSA
Még akkor sem lehet bebizonyítani, hol került hamis valuta a vétlen áldozat kezébe, ha netán hivatalos váltóhelyen kapta. A hatóság szerint azonban az automaták és a hivatalos pénzváltóhelyek biztonságosak.
RÉSZVÉNYELEMZŐK AJÁNLÁSAI
Igazából kiindulási alapként érdemes csak megnézni, hogyan vélekednek az elemzők a tőzsdei részvények kilátásairól, ítéleteiket ugyanis nem igazítják a piac rövid távú mozgásaihoz.
„A kormány visszafoghatná már a költekezést"
Minél kevesebb segítséget kapunk külföldről, annál nagyobb a veszélye a radikálisok elôretörésének véli Radovan Jelasics (36 éves), a Szerb Nemzeti Bank magyar-szerb kettős állampolgárságú elnöke. Jelasicsot aggasztja, hogy Szerbiát továbbra is kisebbségből kormányozza a Kostunica-kormány, ilyen pozícióból ugyanis a politikusok aligha vágják bele fejszéjüket nagyobb reformokba.