Nincs bejelentkezve |
GYÓGYSZERÁR-SZABÁLYOZÁSI VERSENYFUTÁS
Nemigen válogathat a terápiás lehetőségek között a gyógyszerárrendelet múlt heti alkotmánybírósági megsemmisítését követően a kormány. Megvan ugyanis a veszélye annak, hogy a június 7-ére tervezett rendkívüli parlamenti ülésnapon elfogadandó ártörvény-módosítás már kései kezelésnek bizonyul. Ez esetben a káosz csak a gyártókkal kötött alkuval lenne megelőzhető.
TÚSZDRÁMA SZAÚD-ARÁBIÁBAN
Hét végi, véresen végződő túszejtő akciójával a szaúdi olajiparra igyekezett csapást mérni az al-Káida, ami akár újabb nyomást gyakorolhat az amúgy is magas olajárakra.
FORMÁLÓDÓ IRAKI KORMÁNY
Kialakulni látszik a hatalmat június 30-án formálisan átvevő ideiglenes iraki kormány összetétele, amelyre azonban komoly veszélyt jelenthet, hogy az amerikai megszállók nem számolták fel az iraki milíciákat.
PUTYIN MÁSODIK MANDÁTUMA
A gazdasági növekedés gyorsítását, az életszínvonal emelését és Oroszország nemzetközi súlyának növelését ígérte múlt heti országértékelő beszédében Vlagyimir Putyin. Az orosz államfő egyben bírált is, a szégyentáblára ezúttal a külföld, illetve néhány társadalmi szervezet került fel.
OROSZ OLAJVEZETÉK-ÉPÍTÉS
Nem hivatalos értesülések szerint Oroszország úgy döntött, a kínai Tacsing helyett az orosz Távol-Keleten lévő Nahodkáig építi meg a kelet-szibériai olajkincset szállító, ötmilliárd dollárba kerülő kőolajvezetéket.
A KOLOZSBORSAI ELMEGYÓGYINTÉZET
Az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet nemrég közzétett jelentésében az elmegyógyintézetekben uralkodó állapotok javítására szólította fel Romániát. Az egyik ilyen intézmény az erdélyi Kolozsborsán működik, ahol az egykori Bánffy-kastélyban 215 beteget kezelnek.
OROSZ RENDŐRSÉGI BOTRÁNYOK
Az évek óta tartó reformok és imázsjavító intézkedések ellenére sem javul az orosz rendőrség megítélése: a közvélemény-kutatások szerint az emberek többsége nem bízik a korruptnak és erőszakosnak tartott egyenruhásokban.
„Megbirkóztam már hasonló feladatokkal"
Demszky Gábor Budapest főpolgármestere,
A budapesti főpolgármesterség összekapcsolását egy strasbourgi képviselői hellyel nem tekintené bűnös álláshalmozásnak Demszky Gábor (52 éves), az SZDSZ európai parlamenti képviselőjelöltje, aki a HVG EP-listavezetőkkel készült sorozatában arról is beszélt, megválasztása esetén nem csak Budapestért lobbizna.
Hack Péter
A D-NAP - EGY MEGEMLÉKEZÉS SZÍNEVÁLTOZÁSAI
A második világháború menetében fordulópontot jelentő, éppen hat évtizede megindított normandiai partraszállásra emlékezve az idei évfordulón mintha immár csúcspontjára jutott volna a hajdani ellenségek időközben partnerré vált utódainak megbékélése.
A KUBAI DIKTÁTOR ÉS RAJONGÓI
A napokban került a hazai mozikba a Comandante című, a 45 éve hatalmon lévő Fidel Castro kubai diktátorról szóló, kissé propagandaszagú filmportré. A hidegbéke utolsó dinoszauruszával regnálása évtizedei alatt nem csupán filmesek, kisebb-nagyobb sztárocskák, de valódi szellemi nagyságok is kokettáltak.
BRANDT BUKÁSÁNAK TITKAI
Kevés történésznek adatik meg, hogy 14 éven át közvetlen közelből figyelhesse a személyt, akiről később könyvet ír. Brigitte Seebacher feleségként volt tanúja a nála 33 évvel idősebb s vele harmadvirágzását élő Willy Brandt mindennapjainak, így gyűjthette össze a volt kancellár emlékezéseit a korábbi évekről is.
A NEMZETI PETÍCIÓ UTÓÉLETE
Egyfajta anti-Draskovics-csomag formájában viszi a parlament elé a nemzeti petícióban megfogalmazott követeléseket a Fidesz-MPSZ. A párt vasárnap tömegdemonstrációval is nyomatékot kíván adni a követeléseknek, abban bízva, az akcióval EU-szkeptikus híveit is mozgósítani tudja az európai parlamenti választásokra.
VITATOTT SOMOGYI VADÁSZATOK
Bankárok, rendőri vezetők s a legfőbb ügyész kedvelt vadászterülete lett Somogy megye, ahol a múlt héten egyesült a két állami erdészeti gazdaság. Utóbbi ügylet hátterében a szakma Csányi Sándor OTP-s bankvezért sejti. A történteket a közpénzügyi államtitkár és az ÁPV Rt. felügyelőbizottsága is vizsgálja.
VÁROSSÁ ELŐLÉPTETETT NAGYKÖZSÉGEK
Egy csapásra 113 ezer falusi lakost minősített át városi polgárrá a belügyminiszter, amikor 18 településnek adományoztatott városi sarzsit az államfővel. Öt nagyközség csak a kormányzat kegyelméből jutott a büszke címhez.
EP-VÁLASZTÁSI ESÉLYEK
Ha a választók úgy szavaznak, ahogy két héttel a voksolás előtt mondták, három párt jelöltjei utazhatnak Strasbourgba, és noha a Fidesz-MPSZ megnyeri a választást, az ellenzék és a kormányoldal EP-képviselőinek száma azonos lesz - derül ki a HVG megbízásából május 28-a és 30-a között készített Medián-felmérésből.
A VÁROSI KÖZLEKEDÉS FINANSZÍROZÁSA
A kormányfő és Budapest főpolgármestere a múlt héten ünnepélyesen megállapodott arról, hogy a jövő évtől a kormány normatív alapon ismét támogatja a városi tömegközlekedést. A nagyívű bejelentés szépséghibája, hogy ezt már az idén, május 1-je után meg kellene tennie.
HUZAKODÁS A 36 ÓRÁS MUNKAHÉTRŐL
A gazdasági tárca, engedve a vegyipari cégek nyomásának, eltörölné az egészségkárosító anyagokkal dolgozók kedvezményes, heti 36 órás munkahetéről rendelkező 1990-es jogszabályt. A szakszervezetek jogbizonytalanságra hivatkozva tiltakoznak ez ellen.
ÁRNYOMÁS A SZESZESITAL-PIACON
Egyre alacsonyabb alkoholtartalmú szeszes italokat dobnak piacra a gyártók, a boltokban már nem megy ritkaságszámba a 30 fokos „tömény" sem. A márkás termékek esetében a változó fogyasztási szokásokra hivatkoznak, a kommerszeknél a befizetendő jövedéki adó, ezzel az ár leszorítása a cél.
IRÁNYÍTÁSVÁLTOZÁS A TAKARÉKBANKBAN
A Takarékbank Rt. múlt szerdai tisztújító közgyűlése vitatható új szereposztást eredményezett, miközben a bankban április óta többségben lévő takarékszövetkezetek között ellentétek lappanganak.
ÁTRENDEZŐDIK A PÉNZVÁLTÓPIAC
A vezető magyar pénzváltó vállalkozások és a bankok egyaránt igyekeznek a piac perifériájára küldeni a pénzmosási gyanúk miatt is nehéz helyzetbe került kis valutaváltó cégeket.