Nincs bejelentkezve |
FÉLIDŐBEN A MEDGYESSY-KORMÁNY
A beígért olcsóbb és hatékonyabb állam helyett drágább és tehetetlenebb, ám a demokratikus normák érvényesülésének az elődjénél inkább teret engedő kormányzatot működtetett az elmúlt két évben Magyarország 63. miniszterelnöke. A reformok elmaradását csak részben magyarázzák a kiegyenlített erőviszonyok.
BUSH-PROGRAM ÉS BT-HATÁROZATTERVEZET IRAKRÓL
A szuverenitás és a megszállás között lavíroz Washington Irak jövőjét illetően, hiszen úgy tűnik, az átmeneti bagdadi kormány nem gyakorol majd teljes ellenőrzést a külföldi fegyveres erők felett. Ami biztos: június 30-án hatalomátadás lesz, és új irányítási szerkezet lép életbe.
OROSZORSZÁG ÉS A WTO
Hatévi tárgyalássorozat után az Európai Unió megegyezett Moszkvával a Kereskedelmi Világszervezethez való orosz csatlakozás részleteiről. Moszkvai elemzők szerint az EU engedett többet, ám az orosz elnök közölte, támogatja a környezetszennyezést korlátozó kiotói egyezmény moszkvai ratifikálását.
ROMÁN-UKRÁN CSATORNAVITA
Lassan nemzetközi botránnyá dagad az Ukrajna által nemrég elkezdett csatornaépítés a Duna deltájában. A munkálatok leállítását követelő román kormány környezetvédelmi kifogásait hangoztatja, ám Bukarestnek elemi gazdasági érdeke, hogy a Dunának ne legyen még egy hajózható fekete-tengeri kijárata.
KUBAI GAZDASÁG
Washington szigorítja a Kubával szemben 45 éve elrendelt gazdasági embargót, ám az elemzők szerint George W. Bush újraválasztási kampányának részét képező intézkedés könnyen visszaüthet: a döntéseket Kubában élő ellenzékiek és a floridai emigráció egy része is élesen támadja.
MUSZLIM LÁZONGÁS THAIFÖLDÖN
Az utóbbi évek legvéresebb, 107 halálos áldozatot követelt összecsapása zajlott Thaiföld muszlim többségű déli tartományaiban az életkörülményei miatt egyre elkeseredettebb lakosság és a hadsereg között, a háttérben a bangkoki kormány szeparatista törekvéseket vél felfedezni.
AZ OMV ESÉLYES A PETROMRA
Az osztrák OMV-vel kezd tárgyalásokat a román ipari minisztérium a Petrom olajcég részleges privatizációjáról, melyre az amerikai Occidental Oil és a magyar Mol is pályázott.
OROSZ SÖRPIAC
Lassul az orosz sörpiac bővülése, az előrejelzések szerint az idén a tavalyinál csak 5-6 százalékkal több folyékony kenyér csúszik le az oroszországi fogyasztók torkán. Ahogy telítődik a piac, úgy élesedik a legnagyobb gyártók, a BBH és a Sun Interbrew közti verseny.
SZLOVÁK AUTÓGYÁRTÁS
Kisebbfajta botrányt okozott Szlovákiában, amikor kiderült, a kormány az eddig ismertnél jóval nagyobb támogatást ígért a dél-koreai Hyundainak, hogy az országba csábítsa az autógyárat. A beruházás előkészítése ugyanakkor vontatottan halad.
BRIT HARC AZ ALKOHOLIZMUS ELLEN
A londoni kormány hadjáratot indított a mértéktelen ivászat ellen. A fiatalkorúak körében is egyre gyakoribb jelenség évente 20 milliárd fontos veszteséget okoz a brit gazdaságnak.
LOBBIZÁS AZ EU-BAN
Szakértői becslések szerint Európában mintegy 2600 olyan érdekérvényesítő, nyomásgyakorló szereplő létezik, amely közvetlenül kívánja hallatni hangját a komplex uniós döntéshozatali mechanizmusban, és evégett kisebb-nagyobb irodát is működtet az EU központjában.
Schmitt Pál, a Fidesz-MPSZ alelnöke, európai parlamenti listavezetője
"A szkepticizmusnak már nincs helye"
Akármilyen eredmény születik június 13-án, a kormány a helyén marad - véli Schmitt Pál (62 éves), a Fidesz-MPSZ alelnöke, aki a HVG-nek a pártok európai parlamenti listavezetőivel készült interjúsorozatában arról is beszélt, reméli, nem ő irányítja majd pártja brüsszeli képviselőit.
PUTYIN ÉS A POLITIKAI ELIT
A saját képére formálta az orosz politikai elitet a Szovjetunió felbomlását még a KGB színeiben átélő Vlagyimir Putyin orosz elnök. Egyre nagyobb hatalom összpontosul a legmagasabb pozíciókba ültetett egykori titkosszolgálati tisztek, katonák és belügyesek kezében.
ÉLET VIDÉK-OROSZORSZÁGBAN
Moszkvában és az orosz nagyvárosokban néhány év alatt szembeötlő változások zajlottak le, ám a kisvárosokban és falvakban mintha megállt volna az idő: a szovjet infrastruktúra lepusztult, a jövedelmek messze elmaradnak a létminimumtól, a települések lakói pedig elvándorolnak szülőföldjükről.
OROSZOK MAGYARORSZÁGON
Néhány éve még ezrével jöttek szerencsét próbálni, nercbundás milliomosfeleségek lepték el a Váci utcát, ma azonban egyre kevesebben vannak a Magyarországon élő oroszok. Budapest üzleti vonzereje nagyot esett a szemükben, így jórészt azok maradtak, akik személyesen kötődnek az országhoz.
AZ ÖTVENÉVES TISZALÖKI VÍZLÉPCSŐ
Fél évszázada csak valamennyi kitűzött, politikailag szakrális határidő után adták át az első ötéves terv egyik csúcsberuházását, a tiszalöki vízlépcsőt. Az építkezést azonban sokkal inkább beárnyékolta egy akkor kevesek által ismert tény: a munkálatokhoz nem akármilyen módon szervezett-szerzett rabmunkát is igénybe vettek.
A FÖLDÖN KÍVÜLI ÉLET ESÉLYEI
Csillagászok ma már havonta jelentik be egy-két távoli bolygó felfedezését, s ezzel sokak szerint egyre pontosabban becsülhetővé válik a Földön kívüli civilizációk száma. Megfejtendő viszont, hogy miért nem találkoztunk eddig mégsem az idegenekkel, ha - mint ezt a legtöbb asztrobiológus vallja - nem vagyunk egyedül a világűrben.
A TRÓJA-FILM VISSZHANGJA
Botrányba fulladt a 200 millió dollár költségvetésű hollywoodi szuperprodukció, a Trója athéni díszbemutatója. A feldühödött görög közönség történelemhamisítással vádolja a film készítőit.
MEGSEMMISÍTETT GYŰLÖLETBESZÉD-TÖRVÉNY
Az Alkotmánybíróság a szólásszabadságra hivatkozva továbbra is ellenáll annak, hogy bővítsék a közösség elleni izgatás miatt felelősségre vonhatók körét: teljes egészében megsemmisítette a parlamentben múlt év decemberében elfogadott Btk.-módosítást.
GAZDASÁGI VÁLSÁGBAN AZ MTI
Többlettámogatást kérnek az Országgyűléstől a Magyar Távirati Iroda Rt. dolgozói és a hírügynökség elnöke. A veszteséges cég gondjait súlyosbítja, hogy a közelmúltban két nagy megrendelő elpártolt tőle.
REKORDMAGASSÁGBAN AZ ÜZEMANYAGÁRAK
Egyelőre működik a kormány receptje az üzemanyagárak megfékezésére. Bár a jövedéki adónak a napokban meghirdetett „csúszó" korrekciója legfeljebb arra alkalmas, hogy fékezze a drágulást, a fuvarozók körében nem tapasztalható a négy évvel ezelőttihez hasonló erőteljes tiltakozás.
OLCSÓ LISZT- ÉS CUKORIMPORT
Hiába várják a kenyérár csökkenését a fogyasztók a magyarországi malmok lisztárait letörő olcsó szlovák importtól, a pékségek többsége ezen nem nyer. De a romániai cukorimport is gondot okoz a magyar termelőknek.
MEGTÁMADOTT GYÓGYSZERPIACI SZABÁLYOK
A kormány beavatkozhat a gyógyszerárakba, ám ezek áprilisi befagyasztásával túllépte hatáskörét - állapította meg keddi határozatában az Alkotmánybíróság. A testület a jogbiztonság érdekében több, a gyógyszerpiacot érintő jogszabályt június 30-ai hatállyal semmisített meg.
OSZTRÁK TÖBBSÉGI TULAJDONBAN A PESTI TŐZSDE
Vitát kavart a hazai tőkepiacon, hogy a múlt héten - a HVB Bank közreműködésével - osztrák kezekbe került a Budapesti Értéktőzsde.
VÁMOLÁSI ZAVAROK
A vámolás május 1-jétől kialakult, a hét elejére állítólag már megszűnt akadozása miatt kavarodott botránnyal a kormány is kénytelen volt foglalkozni.
INDÍTVÁNYOK A LAKÁSMAFFIA ELLEN
Sürgős, a lakásmaffia visszaszorítását célzó kormányzati teendőkről készül szavazni a közeljövőben az Országgyűlés. A bíróságon már nagyon nehéz bizonyítani azokat a bűncselekményeket, amelyek következtében több ezren veszítették el a lakásukat.