Nincs bejelentkezve |
EURÓPAI PARLAMENTI VÁLASZTÁSI KAMPÁNY
Az uniós csatlakozási ünnepségek után nagyobb sebességre kapcsolnak az európai parlamenti választáson induló pártok: a Fidesz-MPSZ most vasárnap, a szocialisták jövő szombaton tartják kampánynyitó nagygyűlésüket. A következő hetek kérdése, hogy a tetemes hátrányban lévő MSZP képes lesz-e befogni az új választóit a hagyományos baloldali rétegek között kereső fiataldemokratákat, akik a június 13-ai voksolást a kormánykoalícióról tartott bizalmi szavazásként igyekeznek beállítani.
LENGYEL KORMÁNYALAKÍTÁSI NEHÉZSÉGEK
Hetekig tartó, előrehozott választásokhoz vezető politikai bizonytalanság várható Lengyelországban, ha a Leszek Miller vasárnapi lemondásával kormányfővé kinevezett Marek Belkának (képünkön balról) két héten belül nem sikerül kormányt alakítania.
ÚTKERESÉS A NÉMET GAZDASÁGPOLITIKÁBAN
Csak nem akar beindulni a német gazdaság növekedése, miközben mélypontra került a kormányzó szociáldemokraták és a szakszervezetek viszonya. Kitart-e merev takarékossági programja mellett a kormány, vagy vállalja a még nagyobb deficit rizikóját? - lapzártánkkor ez volt a központi kérdés Berlinben.
AZ OTP ROMÁNIAI BANKJA
Miután a piacvezető Román Kereskedelmi Bank (BCR) megszerzésére irányuló kísérlete - főként politikai okokból - meghiúsult, majd a kolozsvári székhelyű Transilvania Bank megvétele is lekerült a napirendről, az OTP Bank Rt. április végén felvásárolta a bukaresti RoBank magánpénzintézetet.
CSEH OLAJIPARI PRIVATIZÁCIÓ
Kelet-közép-európai regionális olajtársaság létrejötte derengett fel a múlt héten annak kapcsán, hogy a cseh kormány a - magyar Mollal fúziós célú együttműködési tárgyalásokat folytató - lengyel PKN Orlen olajtársaságnak ítélte az Unipetrol többségi állami részesedését.
KÜLFÖLDÖN TANULÓ KÍNAIAK
Mivel az állam csak keveseknek tud ösztöndíjat adni, a kínaiak többsége maga teremti elő külföldi tanulmányainak fedezetét. Azt azonban Peking minden módon igyekszik ösztönözni, hogy végzett szakemberként minél többen térjenek vissza a szülőföldjükre.
NUKLEÁRIS REAKTOROK MOSZKVÁBAN
Elavult kísérleti reaktorok és szabálytalanul kialakított nukleárishulladék-lerakó helyek veszélyeztetik a moszkvaiak egészségét és biztonságát. Bár a városi vezetés szeretne megszabadulni a lakóházak között álló félelmetes szomszédoktól, az „atomlobbi" egyelőre nem hagyja magát.
Sir Samuel Brittan, gazdaságpolitikai elemző
"A tőkevagyon jobb elosztására van szükség"
A marxizmusra adott igazi válasz az emberarcú kapitalizmus - véli Sir Samuel Brittan (70 éves), a londoni The Financial Times vezető publicistája, aki szerint az elöregedő Európában a nyugdíjkorhatárt a várható élettartamhoz kellene kötni, a bevándorlást pedig - morális okokból - nem volna szabad korlátozni.
ÁLLAMBIZTONSÁGI LEVÉLTÁRI KINEVEZÉS
A HVG információi szerint Kutrucz Katalin a legesélyesebb arra, hogy az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főigazgató-helyettese legyen - legalábbis ő a kinevezésre jogosult Szili Katalin házelnök választottja. A jelöltet azonban még parlamenti bizottságoknak is meg kell hallgatniuk.
A DVG-BŰNÜGY NÓGRÁDI SZÁLAI
Adócsalással és a számviteli fegyelem megsértésével is vádolják Villányi-Kollár Dusán vállalkozót, aki a dunaújvárosi önkormányzati vagyonkezelő cég kétes ügyei kapcsán vált ismertté, s jó kapcsolatokat ápol Nógrád megyei MSZP-s körökkel is.
ELKELT A HETI VÁLASZ
Csák János egykori Mol-elnök és Kékessy Dezső volt párizsi magyar nagykövet fémjelzi azt a céget, amely megvásárolta a Heti Válasz kiadóját. A "polgári összefogás lapjának" megmentésére hosszabb távon valószínűleg százmilliókat kell költeni, ennek ellenére az új tulajdonosok bíznak abban, hogy előbb-utóbb nyereségessé tehetik.
VATIKÁNI ÉRDEKÉRVÉNYESÍTÉS
Igaz-e, hogy agresszívan lobbizik a Vatikán? Ami Magyarországon egy politikusi interjú és egy államférfiúi kitüntetés nyomán mostanában olykor indulatos szóváltásokat eredményezett, az az Európai Unióban nem számít újdonságnak.
ZÁSZLÓKONFLIKTUSOK
Az irakiak többségének nem tetszik az amerikai segédlettel dizájnolt új nemzeti lobogó - adta közre a világsajtó az elmúlt héten. Csád és Románia pedig holmi színazonosság okán konfrontál. Van tehát miért elmerülni a lobogótörténelemben meg a zászlótanban.
ÁRVERSENY A TÁVKÖZLÉSI PIACON
Eddig nem tapasztalt áresés jelei mutatkoznak a magyar távközlési piacon. A hírközlési hatóság az összekapcsolási díjakat igyekszik letörni, a vezetékespiacon megjelent az olcsóságot hirdető Tele2, a számhordozhatóság bevezetése után pedig egymás kuncsaftjaira vadásznak a mobilosok.
SZÜNETELŐ FÜRDŐFEJLESZTÉSEK
Látványmedencék, aquaparkok bő választékával és általános áremeléssel kezdték a szezont a fürdők. Az elmúlt három évben kiosztott csaknem 31 milliárd forintos állami támogatás után a kormány az idén elzárta a „csapokat".
A PAKSI ATOMHULLADÉK SORSA
A magyar és az orosz kormány múlt héten aláírt keretmegállapodása újra megnyitja az utat a kiégett orosz nukleáris fűtőelemek 1998-ban leállított visszaszállítása előtt. Ezzel a nagy aktivitású hulladékok végleges, föld alatti elhelyezését Magyarország megúszhatná.
DÖNTÉS ELŐTT A PILIS-INVEST SZÖVETKEZET
Hiteles vagyonértékelés híján pillanatnyilag senki sem tudja megmondani, elegendő-e a Pilis-Invest szövetkezet vagyona arra, hogy kifizesse belőle 11 milliárd forintot követelő befektetőit.
BEFEKTETÉSI ALAPOK KAMATCSÖKKENTÉSEK UTÁN
Az e hét hétfői fél százalékpontos jegybanki kamatcsökkentés felgyorsíthatja a megtakarított pénzek visszaáramlását a befektetési alapokba, elsősorban az állampapírokat vásárlókba.
SZÁMLAKIBOCSÁTÁS MÁJUS 1-JÉTŐL
Pár napja élesben kell alkalmazni az új számlázási előírásokat, de a jogszabályokból nehezen fejthető meg, milyen ügyletnél mi a regula.