Nincs bejelentkezve |
AZ EURÓPAI UNIÓ BŐVÍTÉSE
Az Európai Unió történetének legnagyobb, 10 országgal való bővítésével május elsején véget ér a kontinens politikai megosztottsága, az eddig az unióhoz jobbára egyoldalúan alkalmazkodó új tagok ezentúl maguk is részt vehetnek Európa jövőjének alakításában. A történelmi pillanatot hol politikai konfliktusok, hol gazdasági aggodalmak árnyékolják be.
HARCOK ÉS BÉNULTSÁG IRAKBAN
Április volt a legvéresebb hónap az amerikai katonák számára az iraki háború tavalyi kezdete óta. A biztonság romlásával egyidejűleg a politikai rendezés is kilátástalannak tűnik, az év közepén esedékes hatalomátadás terve pedig csak tovább kuszálja a helyzetet.
SZOCIÁLDEMOKRATA ÁLLAMFŐ AUSZTRIÁBAN
A július 8-ai felesketést követően hat esztendőn át Heinz Fischer lesz Ausztria államfője. A vasárnapi elnökválasztáson a szociáldemokrata politikus nyerte el a szavazatok 52,4 százalékát, szoros küzdelemben győzve le ellenfelét, a kormányzó Néppárt külügyminiszterét, Benita Ferrero-Waldnert.
KOSZOVÓI STÁTUSKÉRDÉSEK
Lényegében kitartani látszik a nemzetközi közösség eddigi koszovói politikája mellett a véres márciusi zavargások után is. Változatlanul a mielőbbi függetlenséget szorgalmazzák a koszovói albánok is, míg Szerbia - menteni próbálva a menthetőt - autonómiát javasol Koszovó nem albán nemzetiségű kisebbségeinek.
MOZGOLÓDÁS KAZAHSZTÁNBAN
Egyre közelebb kerül Nurszultan Nazarbajev kazah elnökhöz a négy évvel ezelőtt kirobbant kazahsztáni vesztegetési botrány. A korrupciós vádaknak komoly belpolitikai következményeik lehetnek.
VÉDJEGYHARC A KÍNAI PIACON
Pert vesztett a sanghaji bíróságon a francia Lacoste hongkongi riválisával, a márkajelzésként szintén krokodilt használó Crocodile céggel szemben. A döntés értelmében a Lacoste vagy kivonul az évi 54 milliárd eurós forgalmú kínai ruházati piacról, vagy új márkajelzéssel látja el termékeit.
ELNÖKVÁLTÁS A MCDONALD'SNÁL
Alig egy évvel az után, hogy válságmenedzselésre visszahívták a nyugdíjból, szívrohamban meghalt Jim Cantalupo McDonald's-elnök, aki az erőltetett terjeszkedés helyett a vendégek jobb kiszolgálásával forgalom- és árfolyam-növekedést ért el a világ vezető hamburgerláncánál.
ABORTUSZVITÁK AZ USA-BAN
A hét végén - a szervezők becslése szerint - egymilliós tömeg tüntetett Washingtonban az ellen, hogy konzervatív politikusok mind erőteljesebben próbálják korlátozni a nők jogát az abortuszhoz.
KATASZTRÓFA ÉSZAK-KOREÁBAN
A Nemzetközi Vöröskereszt adatai szerint több mint 160-an haltak meg Észak-Koreában abban a robbanásban, amely múlt csütörtökön történt egy pályaudvaron. Nem hivatalos becslések korábban még arról szóltak, hogy akár háromezer áldozata is lehet a szerencsétlenségnek.
ROSSZ ÉLETŰ FUTBALLISTÁK
A kábítószer-függősége miatt a halál küszöbére került argentin Diego Maradona nem az első és valószínűleg nem is az utolsó futballsztár, aki szegénysorból üstökösként emelkedett a magasba, de nem tudta elviselni az ezt kísérő lelki nyomást, és az önpusztításba menekült.
„Nem kiváltságokat kérünk, hanem megértést"
A saját ritmusunkban minden fontos társadalmi problémára reagálunk - mondja Erdő Péter (52 éves) bíboros érsek, aki úgy látja, bizonyos szempontból kényszerpályán mozog a katolikus egyház, amikor közszolgálati intézményeket működtet.
AZ EU-HIMNUSZ TÖRTÉNETE
A május 1-jétől immár Magyarországon is EU-himnuszként felcsendülő beethoveni Örömóda éppen a hónap elején „ünnepli" ősbemutatójának 180. évfordulóját, s elmondható, hogy a születése óta eltelt időszakban szinte minden ideológiai és politikai irányzat megpróbálta kisajátítani.
KÖNYV AZ IRAKI HÁBORÚ ELŐZMÉNYEIRŐL
Bush elnök sokáig őrlődött, míg némi küldetéstudatos pátosszal elszánta magát az iraki háborúra - derül ki egy, a fehér házi bizalmas beszélgetéseket állítólag szó szerint idéző, most megjelent könyvből. A szerző az annak idején a Watergate-ügyet leleplező és ezzel Nixon elnököt megbuktató újságírók egyike.
ROMÁNIAI MAGYAR BELHARCOK
Kizárta a Fidesz-MPSZ-szel jó kapcsolatokat ápoló Magyar Polgári Szövetséget a helyhatósági választási versenyből a román központi választási bizottság. A döntés mögött a szövetség vezetői a konkurens RMDSZ-t sejtik.
VITÁK AZ ÖNKÉNYURALMI JELKÉPEKRŐL
Az SZDSZ támogatásának hiányában törvényhozási kezdeményezésként esélytelen a vörös csillag „rehabilitálására" irányuló MSZP-s képviselői indítvány. Eközben a rendőrök, bírák egyre képtelenebb szituációkba kerülhetnek az önkényuralmi jelképek betiltása alapján születő feljelentések miatt.
MEGDŐLŐ VÁDAK A FÖLDHIVATALI BŰNÜGYBEN?
Megdőlni látszottak lapzártánkkor a vádak az immár vesztegetéssel nem, „csak" hivatali visszaéléssel és befolyással való üzérkedéssel gyanúsított Pálfalvi István földhivatali vezető elleni büntetőügyben.
A MÁV VÁLSÁGKEZELÉSI ELKÉPZELÉSEI
A MÁV közel 60 milliárd forintos hitelfelvételére a múlt héten bejelentett kormányzati kezességvállalás nem állami mentőöv, erre a lépésre épp annak hiányában kényszerül rá a vasúttársaság, amely - az uniós versenyre felkészületlenül - az elővárosi szolgáltatásban próbál javítani pozícióin.
KISKUNHALASI KÓRHÁZ-PRIVATIZÁCIÓ
Magasra emelte a lécet a kiskunhalasi önkormányzat: csak az pályázhat a városi kórház működtetésére, aki a következő három évben 1,5 milliárd forintot fektet a korszerűsítésébe.
BÉRHARC A MALÉVNÁL
Megkapja a Malév Rt. a tavaly beígért hárommilliárd forintos állami támogatást, de a tervezettnél később, és új feltételekhez kötve. A Malév-vezetésnek ki kell gazdálkodnia a fedezetét a béremelésnek, miközben az egyik szakszervezet egyebek közt éppen azért sztrájkol, mert kevesli azt.
FBI-NYOMOZÁS A MŰEGYETEM KOLLÉGIUMÁBAN
Feltehetően több millió forint értékben illegális szoftvereket tároló számítógépeket foglalt le a rendőrség a múlt héten egy kollégiumban az amerikai igazságügyi minisztérium által szervezett nemzetközi razzia keretében.
BANKI FORRÁSBEVONÁSOK
A hazai gazdasági növekedés meglódulásának jeleként áprilisban három magyar pénzintézet is jelentős összegű kölcsönt vett fel külföldön, hogy a felfutó hitelkeresletet ki tudja elégíteni.