Nincs bejelentkezve |
OLIMPIAI ELŐKÉSZÜLETEK ATHÉNBAN
Bő négy hónappal a nyári olimpiai játékok előtt úgy tűnik, legfeljebb Zeusz és istentársai segítségével tudják zökkenőmentesen megszervezni a világ legjobb sportolóinak augusztusi seregszemléjét Athénban, ahol az idővel versenyt futva nyesegetik az ambiciózus projekteket. Az is kétséges, a város elavult infrastruktúrája elbírja-e a sportolók, sportvezetők és nézők hadát.
TÁVOZÓ LENGYEL KORMÁNYFŐ
Előrehozott választásokkal fenyeget a politikai és gazdasági oldalról egyaránt hosszú ideje szorongatott helyzetben lévő Leszek Miller lengyel kormányfőnek az uniós csatlakozás másnapjára időzített lemondása. Az esély a régi-új koalíciós többség megszerzésére igencsak kétséges.
BRÜSSZELI EU-CSÚCS
Csodákra senki sem képes, de az biztos, Bertie Ahern ír miniszterelnöknek, az Európai Tanács soros elnökének jelentős érdemei vannak abban, hogy az EU állam- és kormányfőinek múlt heti értekezlete jóval többet hozott, mint az utóbbi egy-másfél év terméketlen vitákba torkollt csúcstalálkozói.
FURCSA KOALÍCIÓ KARINTIÁBAN
Tartományi szinten létrejött a Jörg Haider vezette populista Szabadságpárt és a Szociáldemokrata Párt együttműködése, ami találgatások, illetve elítélések özönét indította el.
SZÍRIA SZŰKÜLŐ MOZGÁSTERE
Az amerikai szankciók fenyegetése és az Európai Unióval kötött paktum elhalasztása közepette Szíriában a minap példa nélküli lázadásokat szítottak az egyenlő jogokat követelő kurdok, akik iraki társaiktól kaphattak ihletet.
SZÁRNYALÓ BUKARESTI TŐZSDE
Egyre-másra dönti a rekordokat a Bukaresti Értéktőzsde részvényindexe az év eleje óta. A növekedést a madridi merényletekről szóló, a világ vezető börzéit megingató hírek sem állították meg. A bukaresti tőzsdét ennek ellenére továbbra is az európai sereghajtók között tartják számon.
GONDBAN AZ OROSZ POLGÁRI REPÜLÉS
A repülőgéppark elöregedése miatt néhány éven belül gépek nélkül maradhatnak az orosz légitársaságok. A hazai gyártók egyelőre képtelenek elég légi járművet előállítani, ezért a hatóságok ideiglenesen enyhítenek az importkorlátozó intézkedéseken.
BRÜSSZELI SAJTÓBOTRÁNY
Azzal gyanúsítanak Brüsszelben egy német újságírót, hogy bizalmas hivatali dokumentumokat pénzért vásárolt meg. Az eset a médiaszabadság belgiumi hiányosságaira is rávilágított.
VIHAR AZ OROSZ FLOTTÁNÁL
Az orosz haditengerészet főparancsnoka kikötőbe rendelte az északi flotta zászlóshajóját, a Nagy Pétert. A hivatalos magyarázat szerint a szokatlan intézkedést az óriáshajó megromlott állaga indokolta, a sajtó azonban tudni véli, a háttérben belső hatalmi harcok állnak.
„Egy politikus nem élhet a múltja fogságában"
Gianfranco Fini olasz miniszterelnök-helyettes
Szuverén nemzetállamok uniójaként képzeli el a jövendő Európát Gianfranco Fini (52 éves) olasz miniszterelnök-helyettes. A szélsőjobboldaliból mérsékelt konzervatív politikussá szelídült Fini szerint Izrael jogos önvédelemből semmisíti meg a terroristákat, de csak a palesztinokat segítő gazdasági Marshall-tervvel lehetne békét teremteni a Közel-Keleten.
KÉPZŐMŰVÉSZSORSOK A SZOCIALIZMUSBAN
Eldöntetett: maradhat Bernáth Aurél Munkásállam című falfestménye a Képviselői Irodaház - a volt egypártközpont - előcsarnokában. Az alkotó csupán egy volt azon, más izmusokban nevet szerzett mesterek sorában, akiknek azt a leckét adta fel a magát szocializmusnak nevező rendszer, hogy gondolkodjanak realistán.
SZEPTEMBER 11-E ELŐZMÉNYEINEK ÚJRAÉRTELMEZÉSE
Újraírja az USA legújabb kori történelmét az a független kongresszusi bizottság, amely azt a történelmietlen kérdést vizsgálja, meg lehetett volna-e előzni a 2001. szeptember 11-ei terrorakciókat. Az amerikai államapparátus - egyes vallomások fényében - éppen a legkritikusabb időkben mutatta a szétesettség jeleit.
SZÜNETEL A SORSTALANSÁG FORGATÁSA
Leghamarabb húsvét után folytatódhat a Sorstalanság című film addigra már két hónapja szünetelő forgatása. Feltéve, hogy sikerül több százmillió forintnyi gyorssegélyt előteremteni a minden idők legdrágább magyar filmjeként beharangozott, 2,5 milliárd forintos költségvetésű produkcióhoz.
SOKASODÓ KVÁZIÁLLAMTITKÁROK
A kormányzat felsőbb szintjeit a jelek szerint nem érintik a közszférában tavaly ősszel elrendelt megszorító intézkedések: tovább folytatják az államtitkári javak adományozását egyes alacsonyabb beosztású közhivatalnokoknak. A kabinetfőnököknek például újabban helyettes államtitkári járandóság dukál.
MEGÚJULÁSI TERVEK AZ MTV-NÉL
Az új elnök ezúttal is új „sztárok" megjelenését jelenti a Magyar Televíziónál, ahol azonban zömében a konkurenciától átigazolt korosodó médiaszemélyiségekkel tervezik a megújulást. A Rudi Zoltán vezette köztévé egyre kevésbé tartja fontosnak a kuratóriumi elnökség által a szerződéseire kötelezővé tett nyilvánosságot.
INDUL A NÉPÜGYVÉDRENDSZER
Tanácsadásért, iratkészítésért már április 1-jétől „népügyvédhez" fordulhatnak azok, akik különben nem tudnák megfizetni a jogi szolgáltatásokat. A számlát az Igazságügyi Minisztérium állja vagy előlegezi meg a rászorultaknak.
A GYÓGYSZERÁRCSÖKKENTÉS MELLÉKHATÁSAI
Április 1-jétől olcsóbb lesz mind a receptre, mind az a nélkül kapható orvosságok zöme, néhány tucat termék ára pedig mérsékelten emelkedik. A hatósági árcsökkentés azonban súlyos mellékhatással is járhat: sokan attól tartanak, hogy bevált készítmények tűnnek el a piacról.
VITA AZ ÁLLAMADÓSSÁGRÓL
Ismét jólétiígérgetés-versenybe torkollhat a kormány, illetve az ellenzék európai parlamenti választási kampánya, holott az állami pénzosztogatásnak az idén végképp nincs fedezete. Az államadósság ugyanis a kritikus értékhez közelít.
TŐZSDEI CÉGEK 2003. ÉVI OSZTALÉKAI
Az előző évinél két és félszer több osztalék kifizetésére tesznek javaslatot a tőzsdei cégek áprilisi éves közgyűléseiken. Komoly összegeket azonban a napokban csúcsra járó részvényárfolyamokon lehetett keresni.