Nincs bejelentkezve |
VÁLASZTÁSI START AZ USA-BAN
A minden szempontból az elithez tartozó, arisztokratikus megjelenésű John Kerry massachusettsi szenátor győzött a radikálisan elitellenes hangulatú demokrata elnökjelölő kampány első fordulójában az Egyesült Államokban. Az iowai előválasztásnak ugyanakkor alig van közvetlen hatása arra, ki lesz George W. Bush elnök ellenfele novemberben, csak az biztos, hogy nem a szakszervezetek támogatta, régi vágású demokrata Dick Gephardt, ő ugyanis kiszállt a versenyből.
BIZTONSÁGI ÉS POLITIKAI NEHÉZSÉGEK IRAKBAN
A vasárnapi újabb véres bagdadi merénylet is jelzi, Irakban nem gyengül az erőszakos ellenállás, a hatalom júniusig tervezett átadása pedig nem várt politikai nehézségbe ütközött. A többségi síiták vallási vezetője ragaszkodik a közvetlen választásokhoz, a kurdok pedig nem engednek autonómiakövetelésükből.
PUTYIN ÉS AZ ÚJ PARLAMENT
A Vlagyimir Putyin elnök szövetségesének számító Egységes Oroszország elfoglalta a duma valamennyi vezető posztját. A tavaly decemberi választásokon a voksok alig több mint egyharmadát megszerző pártszövetség a függetlenek túlnyomó részének átcsábításával kétharmados többségre tett szert.
BERLUSCONI ÉS AZ OLASZ IGAZSÁGSZOLGÁLTATÁS
Törvénytelennek nyilvánította az olasz alkotmánybíróság az öt legmagasabb állami méltóság mentelmi jogáról tavaly júniusban hozott törvényt. A döntés közvetlenül érinti Silvio Berlusconi kormányfőt: most ismét bíróság elé kell állnia egy korrupciós perben.
TERJESZKEDŐ DANONE
A friss tejterméket előállító Stonyfield Farm többségi részesedésének kivásárlásával megerősítette pozícióit az Egyesült Államok joghurtpiacán a francia Danone élelmiszer-ipari csoport.
VITA A BRIT EGYETEMI TANDÍJRÓL
Nehéz helyzetbe hozhatja a brit kormányt az a parlamenti szavazás, amellyel várhatóan a jövő hét elején döntenek az egyetemi tandíjak tervezett emeléséről. A javaslatot ugyanis a munkáspárti parlamenti képviselők egy csoportja is hevesen ellenzi.
JÓLÉTRANGSOROK
A gazdagság nem minden - ezt erősítette meg egy amerikai és egy svéd társadalomtudós nemrég megjelent közös munkája. A társadalmi jólét általuk kidolgozott mutatói szerint a világranglistát Svédország és Dánia vezeti; az USA csak a 27. a sorban - még Magyarország is megelőzi.
Karsai Gábor
MARS-KUTATÁSI MÓDSZEREK
Ahogyan az óceánokon járó felfedezők vártak egykor hajójuk árbockosarából „föld" kiáltást, úgy várják most a „víz" felfedezésének bejelentését a Mars bolygót vizsgáló különféle berendezésektől. Legújabban a bolygón már napok óta vizsgálódó Spirit Mars-járóról jött egy biztató jel. A teljes bizonyosságra azonban még várni kell.
LENIN HALÁLA: SAJTÓSZEMLE ANNO
A nyolcvan esztendeje halott Lenin (akinek balzsamozott teste - a rutinszerű karbantartás után - az évfordulóra időzítetten ismét megtekinthető a Vörös téren lévő mauzóleumban) a korabeli magyar sajtóban első oldalas hír volt, s a temetésig valóságos kommentárláz tombolt, néhány félreértéssel és több telitalálattal.
VITA AZ ÁLLATOK GONDOLKODÁSÁRÓL
A gondolkodó mérlegelés nem kizárólagos emberi tulajdonság - állítják tavaly év végén megjelent és máris nagy vitát kiváltó cikkükben amerikai kutatók. Vannak, akik ügyes idomításról, mások etológiai paradigmaváltásról beszélnek.
BÍRÓK, ÜGYÉSZEK KITERJESZTETT MENTELMI JOGA
A bírák és az ügyészségi dolgozók ezentúl eldönthetik, alávetik-e magukat a közúti rendőrségi intézkedéseknek, vagy sem - derül ki a Legfelsőbb Bíróság egy belső dokumentumából. A jogértelmező döntés több mint 5 ezer személyt érint.
MOLNÁR ALEZREDES BÜNTETŐÜGYE
Útlevelét bevonták ugyan, de továbbra is bejár munkahelyére az államtitoksértéssel, hivatali visszaéléssel és vesztegetéssel gyanúsított Molnár Csaba rendőr alezredes, aki nemrégiben még a brókerbotrány nyomozását vezette. Története több szálon kapcsolódik a bűnpártolással vádolt Bácskai János tábornokéhoz.
AZ EGYHÁZAK ÉS AZ ESÉLYEGYENLŐSÉGI TÖRVÉNY
Valószínűleg az Alkotmánybíróság elé viszi néhány egyház az új esélyegyenlőségi törvényt, amely szerintük túl nagy beleszólást enged ügyeikbe az államnak. A vita a Károli Gáspár Református Egyetemen kicsapással fenyegetett homoszexuális hallgató ügye kapcsán parázslott fel.
NÉPESEDÉSPOLITIKAI KONCEPCIÓ
A nagy erők felvonultatása és a többéves előkészítő munka tükrében soványka eredménynek tűnik a népesedési kormánybizottság által a múlt héten közzétett népesedéspolitikai programkoncepció. A társadalmi vitára bocsátott anyagban kevés a konkrétum, s a kitűzött célok is homályosak.
SZERZŐDÉS A 4-ES METRÓRÓL
A kormány hétfőn aláírta a Keleti és a Kelenföldi pályaudvar közötti 7,3 kilométeres, közel 200 milliárd forintba kerülő metrószakasz közös finanszírozásáról szóló szerződést a fővárossal. A 2008-ra tervezett átadás azonban csúszhat - például a zöldszervezetek jogi ellenlépései miatt.
MAGÁNSEBÉSZET KÖZFINANSZÍROZÁSSAL?
Ha minden az érdekeltek tervei szerint történik, Magyarországon először juthat társadalombiztosítási finanszírozáshoz egy magánsebészet. Az emlődaganatok műtéteire szakosodott vállalkozás azé a társaságé, amely a mammográfiai szűrés biztosítói „piacán" is erős pozíciókat szerzett meg.
FIZETÉSI NEHÉZSÉGEK A MAGYAR KÖNYVKLUBNÁL
A könyvpiac szereplői aggódva lesik, milyen megoldást talál a fizetési gondokkal küzdő Magyar Könyvklub Rt. lejárt tartozásai kiegyenlítésére. Egy rossz húzás őket is könnyen bajba sodorhatja.
VÁLTOZÓ DIÁKHITELKAMATOK
A felsőoktatási intézményekben tanulók által felvehető hitelek e hét végén várható drágítása okozott legújabban politikai perpatvart, igaz, kisebbfajtát, mint a lakáshitelkamatok tavaly decemberi emelése.
EGÉSZSÉGPÉNZTÁRI SZOLGÁLTATÁSOK ÚJRASZABÁLYOZÁSA
Tavaly karácsonykor jelent meg az a kormányrendelet, amely megmondja, mire költhet tagjai számlájáról az önkéntes egészségpénztár. Május végétől befellegzik például a kassza által fizetett olcsó üdüléseknek, ellenben bármilyen sportszer megvehető.
LAKOSSÁGI ÁRUHITELEK
Továbbra is népszerűek a lakossági áruhitelek, de a kis összegű hitelek kezelésével járó munkát és kockázatvállalást drágán fizettetik meg a rendben törlesztőkkel.