Nincs bejelentkezve |
FOGYASZTÓIÁR-EMELÉSEK 2004-BEN
Az életszínvonal érzékelhető javulására 2004-ben nem lehet számítani: a fogyasztói árak növekedésének üteme a mélypontot jelentő tavaly májusi 3,6 százalékról a duplájára is ugorhat, befogva a bér- és nyugdíjemeléseket. A drágulás főleg a költségvetési deficit lefaragására vezethető vissza.
ÁREMELÉSEK SZLOVÁKIÁBAN
Részben az adóreform, részben a központi emelések miatt a decemberinél magasabb árakkal, közüzemi szolgáltatási díjakkal találják szembe magukat a vásárlók Szlovákiában az év első napjaiban.
UKRAJNAI ALKOTMÁNYREFORM
Tettlegességig fajuló obstrukcióval sem tudta megakadályozni az ukrajnai ellenzék, hogy a parlament első olvasatban elfogadja az alkotmány módosításáról szóló törvényjavaslatot, amely szerint 2006-tól az eddigi gyakorlattal szemben nem közvetlenül a polgárok, hanem a honatyák választanák az államfőt.
SZÍRIA ÉS A VÁLTOZÁSOK
Szankciókkal fenyegette meg nemrég Washington Szíriát, amely igyekszik bizonyítani: együttműködik az USA-val a terrorizmus elleni globális harcban. Basar al-Aszad szír elnöknek otthon a reformok keresztülviteléért is meg kell küzdenie, miközben az alapvetően világi országban reneszánszát éli az iszlám.
OROSZ NEHÉZGÉPIPARI EGYESÜLÉS
Európa egyik legnagyobb nehézgépipari tömörülése jön létre az orosz Objegyinyonnije Masinosztrojityelnije Zavodi és a Szilovije Masini nevű konszern napokban bejelentett összeolvadásával. Az új cég meghatározó alakja egy közismert oligarcha, Vlagyimir Potanyin lesz.
MAGÁNCÉGEK A HARCTEREKEN
Évi százmilliárd dolláros bevételt hoz az erre szakosodott magáncégeknek a háborús manőverek szervezése, kiszolgálása. Irakban már többen vannak az ilyen társaságok alkalmazottai, mint a második legnagyobb katonai kontingens, a brit egység tagjai.
TŐKEINJEKCIÓ AZ AMERIKAI EGÉSZSÉGÜGYNEK
Tíz évre 400 milliárd dollár pluszpénzt szavazott meg a nyugdíjasok egészségügyi ellátásának támogatására a washingtoni törvényhozás. Elsősorban a receptre felírt gyógyszerek lesznek így olcsóbbak, amivel 41 millió idős amerikai jóindulatát reméli elnyerni a választások előtt Bush elnök.
„Az erőszakmentesség az igazi demokrácia"
Mi sem voltunk mindig békés mozgalom, de ma már meggyőződéssel hirdetjük: az elnyomott népek függetlenségi harcában semmi létjogosultságuk az erőszak eszközeinek - mondja Samdong rinpocse (67 éves), a száműzetésben működő tibeti kormány miniszterelnöke. A dalai láma első számú politikai támaszával a Tibetet Segítő Társaság magyarországi vezetője és munkatársa készített interjút.
ILLÉS BÉLA, A TÚLÉLŐMŰVÉSZ
A kortárs irodalmi kánon „a szocialista realizmus mérföldköveinek" tekintette az épp harminc éve elhunyt Illés Béla regényeit. Ám ma már jószerével az egykor több millió példányban kiadott író nevére sem emlékeznek - legfeljebb egy-egy anekdota erejéig.
AZ INFECUNDIN-SZTORI
Tavaly - így az előrejelzések - ismét egy kisvárosnyival, mintegy 30 ezer fővel csökkent a határokon belül élő magyarság lélekszáma. A folyamat jóval korábban kezdődött, és különös állomása volt az első magyar fogamzásgátló tabletta bevezetésének politikai előjátéka is.
PARASZOLVENCIABOTRÁNYOK
Egyelőre az orvosok jöttek ki jól az elmúlt napok egészségügyi botrányaiból: a hálapénzközlő honlap szünetel, miközben - ugyanezen ügyben - Szegeden becsületsértési eljárás indult, s vizsgálódik az adatvédelmi biztos is. A kismama halálával végződő MÁV kórházi szülés ügyében pedig a nyomozók bizonyítási gondokkal küzdenek.
KÁDERCSERÉK AZ ÁLLAMTITKÁRI KARBAN
A Medgyessy-kabinet személycseréi is hozzájárultak ahhoz, hogy az államtitkári karban csak kevesen maradtak, akik a rendszerváltás évében nyerték el tisztségüket. A bürokrácia csökkentésére meghirdetett kampány ellenére a központi államapparátusban még mindig többen dolgoznak, mint az Orbán-kormány második évében.
VISZÁLYOK A VAJDASÁGI MAGYAROKNÁL
Kiszorultak a magyarok a belgrádi parlamentből, s ez jelentős részben a kisebbségi pártok viszálykodásának köszönhető. A megosztottság a jövőben tovább nőhet.
ROMÁK ÉS A REKLÁMPIAC
Egyelőre csak társadalmi célú reklámokban szerepelnek romák, az üzleti hirdetések készítői óvakodnak felléptetésüktől, bár felmérések nem igazolják, hogy elriasztanák a remélt fogyasztókat.
A MAGYAR MEZŐGAZDASÁG EU-HAJRÁJA
Túltermelési válságok, aszálykárok, ad hoc kormányzati beavatkozások jegyében telt a mezőgazdaság elmúlt éve. Az EU küszöbére meggyengülve érkező magyar termelők csak jóval a csatlakozási szerződés aláírása után szembesülhettek azzal, hogy néhány uniós támogatás nem jár nekik.
SZIGORÍT A VERSENYHIVATAL
Új, egységes bírságolási pontrendszer alkalmazásával és sajátos „vádalkut" kilátásba helyezve kíván nagyobb nyomatékot adni döntéseinek a Gazdasági Versenyhivatal, amely tavaly - minden eddigi rekordját megdöntve - 800 millió forint büntetést rótt ki.
POZÍCIÓHARC A TELEVÍZIÓK PIACÁN
A nézők és a hirdetők kegyeiért folytatott versenyben tavaly abszolút piacvezetővé vált az RTL Klub, ám a jelek szerint a Tv2 ezüstje is szépen csillog. Az idei évnek kevesebb közszolgálati kötelezettséggel és néhány új feltörekvő versenytárssal vágnak neki a kereskedelmi televíziók.
CSÖKKENŐBEN AZ ÖNKÉNTES NYUGDÍJPÉNZTÁRAK?
Az év nagy kérdése, vajon az igen gyenge 2003-as hozamok és az idei jogszabályváltozások hatására, továbbá a tíz év után kivehető megtakarítás lehetősége következtében megtorpan-e az önkéntes nyugdíjpénztárak eddig egyenletes taglétszám- és vagyonnövekedése.
INTERNETES SZOLGÁLTATÓK PSZÁF-TÁMOGATÁSSAL
A beszedett bírságok egy részéből internetes pénzügyi szolgáltatókat támogat a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, ám a finanszírozott szolgáltatások tartalmáért nem vállal garanciát, még ha egyes hirdetésekből - félrevezetően - így tűnik is.