A vonal alatt látható a http://www.hvg.hu/heticikkek_rovat.xhtml dokumentumnak általam archivált állapota:
hvg.hu HVG.HU
hvg.hu
KERESÉS
Bővített keresés
NÉV
JELSZÓ
Regisztráljon itt! Elfelejtette a jelszavát? Kattintson ide!
23%-os előfizetési kedvezmény
HVG friss

Fókuszban
Az EU bővítésének utolsó fázisa
Zsebszerződés
Váratlanul simán egyeztek meg az Európai Unió állam- és kormányfői a múlt héten a bővítés pénzügyi feltételeiben, egyszersmind elfogadták az Európai Bizottság értékelését is, amely szerint 2004 elejére 10 tagjelölt - köztük Magyarország - válik alkalmassá a belépésre. Ezzel megkezdődhet a csatlakozási tárgyalások várhatóan december közepéig tartó utolsó szakasza, a tagjelöltek mozgástere azonban szerény.
Hét nap
Hírösszefoglaló
Cégvilág
Világ
A csecsen terrorakció és Moszkva
Kíméletlen bánásmód
Legsúlyosabb próbatételén esett túl Putyin orosz elnök, miután múlt szombat hajnalban az orosz különleges egységek megrohamozták a csecsen terroristák által elfoglalt moszkvai kultúrházat. A mintegy nyolcszáz túsz egy része életét vesztette, a szakértők mégis sikeresnek minősítették az akciót.
Amerikai időközi választások
Tét és tudat
Két évtizede a legszorosabb időközi választásnak ígérkezik a jövő keddi. A republikánusok a szenátust, a demokraták a képviselőházat szeretnék visszaszerezni, mindketten abban a reményben, hogy ha sikerrel járnak, akkor ők határozhatják meg a következő két év politikai napirendjét.
Baloldali elnök Brazíliában
Négy a brazil igazság
Először irányíthatja Latin-Amerika legnagyobb országát munkásszármazású elnök, akitől a nyomorban élő milliók az életszínvonal javulását remélik. Az üzleti élet azonban attól tart, hogy a kormányzati szerepben tapasztalatlan államfő gazdasági katasztrófába vezeti az amúgy is súlyos gondokkal küszködő országot.
Üzleti élet
Harc az International Herald Tribune-ért
Páratlan páros
Három és fél évtized után véget ér a Washington Post és a New YorkTimes együttműködése a külföldön élő amerikaiaknak és az USA iránt érdeklődő külföldieknek Párizsban kiadott International Herald Tribune napilapban.
Monitor
Pedofilbotrány-sorozat Romániában
Galád segítség
Miután a napokban az SOS Mentsétek meg a Gyermekeket! alapítvány nyilvánosságra hozta adatait arról, hogy Románia a külföldi pedofilok paradicsomává züllött, a Nastase-kabinet egy gyors kormányrendelettel megháromszorozta a kiskorúak megrontásáért kiróható büntetést.
A Rolling Stones-üzlet
Hangjegyek és bankjegyek
Telt házak előtt tartja amerikai koncertjeit a - ha nem is változatlanfelállásban, de - négy évtizede a rockzene legendájának számító Rolling Stones, amely igazi vállalkozássá nőtte ki magát.
Gondban a Bayern München
Kieső bevétel
Már csak a csodában reménykedhetnek a Bayern München vezetői a Bajnokok Ligája ez évi küzdelmeiben való továbbjutási esélyeket latolgatva. A kiesés komoly anyagi hátrányokat okozna az amúgy is több pénzügyi fronton küzdő klubnak.
Interjú
„A márkákat építeni, nem pedig tönkretenni akarjuk"
Futó Péter csokoládégyáros, ingatlanvállalkozó
Az itthoni üzleti léptékekhez és érdekérvényesítéshez szokott vállalkozóknak mit kell megtanulniuk ahhoz, hogy az Európai Unióban is talpon maradhassanak? - egyebek mellett erről kérdeztük Futó Pétert (56 éves), az MGYOSZ alelnökét. Ô maga rendhagyó pályátjárt be: a rendszerváltást követő „privatizációs korszak" előtt kicsiben kezdte, s ma már a legnagyobb vállalkozók között tartják számon.
Vélemények
Raskó György
SAPARD-gondok
Schwendtner Tibor
Tömegképzés, elitképzés
Melléklet a gyógyszer-kereskedelemről
Az uniós csatlakozás hatása a hazai gyógyszerpiacra
Keserédes pirula
Az uniós csatlakozás egyik hatása szakértők szerint az lehet, hogy néhány régi, olcsó, gyakran használt gyógyszer eltűnik a patikákból; mások viszont inkább azt hangsúlyozzák, hogy a Nyugat-Európában bevezetett termékeket idehaza hamarabb fogják törzskönyvezni. Ami egyelőre biztosnak tűnik: a belépéskor legalább 5 százalékos áfa növeli majd a gyógyszerek árát.
A kórházak medicinabeszerzése
Ágyhoz viszik
A gyógyszergyárak szívesen jótékonykodnak a kórházakban, adnak nekik - lényegében promóciós céllal - ingyen vagy jelentős árengedménnyel medicinákat. A megajándékozottak örülnek, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár viszont nem nézi jó szemmel, hogy drága készítményekre „szoktatják rá" a betegeket.
Patikák nyeresége
Árrés a falon
Hiába hangzottak el a volt kormány konkrét és a mostani kabinet homályos ígéretei arra vonatkozóan, hogy a patikák emelhetik a gyógyszerek árrését, egyelőre úgy tűnik, minden marad a régiben.
Szellem
Sakkolimpiai históriák
Bábjátékok
Már javában tart a küzdelem a szlovéniai Bledben zajló soros sakkolimpián - aminek neve ellenére semmi köze nincs az olimpiai játékokhoz. Ami természetesen mit sem változtat azon, hogy az éppen 75 éve rendezett első sakkolimpiát a magyarok nyerték.
Big Brotherek a nagyvilágban
Testvérek és szokások
A kukkolós realitásparádékat nyomon követve érdemes lehet összehasonlítani, vajon másként laknak-e az egymással összezárt magyarok, mint más országbeli társaik. Ezt a „máskéntet" ugyanis - bármennyire is nem szokták e fogalmat a műsortípussal kapcsolatban emlegetni - a kultúrák különbözősége is magyarázza.
Társadalom
Kezdeményezés a zászló és a címer egyesítésére
Megkoronázott trikolór?
Ismét egy régi állami szimbólumot szeretne rehabilitálni a jobboldal. Ha az ellenzéki indítványt a parlament kétharmados többsége támogatja, a köztársasági lobogó ugyanolyan lesz, amilyen a Magyar Királyság egykori hivatalos zászlója volt.
Kisebbségi választási zavarok
Színváltók
Furcsa, néhol már bohózatba illő eredményt hoztak a kisebbségi önkormányzati választások, miután sokan kihasználták a jogszabályok adta kiskaput, s most felismerték magukban a kisebbségit.
SZDSZ: kiszorított Bauer
Szabad madár
Közvetve a párt politikai irányvonaláról is szavazott az SZDSZ országos tanácsa a hét végén, amikor Bauer Tamással szemben egy országosan ismeretlen vidéki orvosnőt választottak meg Zwack Péter lemondott országgyűlési képviselő utódának.
Bírósági pozícióharcok
Megyei ellenállás
Nemcsak a költségvetési többletforintok megszerzéséért folytat küzdelmet a bírói kar, hanem „házon belül" is dúl a pozícióharc: a megyei bírósági elnökök túlzottnak tartják az Országos Igazságszolgáltatási Tanács és hivatala hatalmát.
Gazdaság
Székesfehérvári gyárbezárás
Lemeztelenítés
Az ország második legnagyobb exportőreként számon tartott IBM Storage Kft. székesfehérvári gyárának múlt héten bejelentett, 3700 dolgozó elbocsátásával járó, november végi bezárása érzékenyen hathat a város, a megye, sőt az egész ország gazdaságára.
Lebegtetett harcászati URH-tender
Rádióhullámok
Elképzelhető, hogy 15 milliárd forintos kártérítési perbe torkollik a harcászati URH-rádiók beszerzése. Az előző kormány regnálásának végén lezavart közbeszerzési eljárást a versenytársak bíróságon támadják; a honvédelmi tárca az ítéletre vár, ezzel viszont megsérti a közbeszerzési törvényt.
Kőröshegyi sztrádaépítési harcok
Heti M7-es
A dél-balatoni Kőröshegy önkormányzata eddig sikerrel vétózta meg az M7-es autópálya építését a település határában. A vitában érintett területen a volt polgármesternek és rokonságának több tucattelke is van.
Pénzügyek
Készülőben a 2003. évi költségvetés
Átalakítás alatt
Az állami költségvetés 2003. évi pluszfeladatainak többletforrása csak felerészben származna a gazdaság 4-4,5 százalékosra taksált jövő évi bővüléséből, a pénz másik fele a jelenlegi költségvetés átfazonírozásából adódna. A részleteket azonban a tárcák majd csak ezután, november 8-ára dolgozzák ki.
Könyvek árverésen
Értékálló
A Magyarországon korábban főként a kevésbé tehetős, ám annál műveltebb közönséget vonzó régi könyvek, iratok kezdenek olyannyira komoly, tételenként százezreket-milliókat érő befektetési célpontokká válni, hogy a magyar témájú régiségek „hazaszivárgása" is megindult.
Portré
Kocsi László, a kulturális tárca politikai államtitkára