A Benes-dekrétumok felmelegítése
Egy őszinte ember
Egyszerű diplomáciai ügyetlenség vagy átgondolt külpolitikai stratégia? Orbán Viktor az utóbbiként igyekszik feltüntetni azt, amit a múlt héten Brüsszelben mondott a második világháború után a csehszlovákiai németeket és magyarokat kollektív bűnösökként megbélyegző Benes-dekrétumokról. Az igazságon kívül más nem szól a kormányfő mellett.
Hét nap
Cégvilág
Európai Konvent
A jövő emlékei
A Brüsszelben csütörtökön első alkalommal összegyűlő, az Európai Unió jövőjéről tanácskozó összeurópai konventet sokan az amerikai alkotmányt több mint 200 évvel ezelőtt megalkotó nemzetgyűléshez hasonlítják. Ezúttal azonban a feladat kevesebb, egyszersmind több is: a 28 európai ország küldöttei építhetnek az európai integráció fél évszázados történelmére, de az együttműködés kereteit a 21. század követelményeihez kell igazítaniuk.
Afganisztáni bizonytalanság
A pokol kapuja
Miközben gyengülni látszik az Egyesült Államok elkötelezettsége az afganisztáni újjáépítés iránt, az átmeneti kabuli kormány komoly biztonsági és szociális problémákkal küzd. Mindez a - ma már láthatóan csak szétkergetett, de meg nem semmisített - Talibán visszatérésének kedvez.
Gerillaellenes offenzíva Kolumbiában
Menekülés hátra
Átfogó támadást indított a kolumbiai hadsereg a FARC gerillaszervezet ellen, miután Pastrana államfő megelégelte a béketárgyalások eredménytelenségét. A hadművelet elől az őserdőbe visszahúzódott FARC ellentámadásokra készül, ami a négy évtizede tartó polgárháború véres folytatását jelentheti.
Távközlési cégcsőd
Optikai csalás
Kétes mérlegszépítő akciók, tőzsdefelügyeleti és FBI-vizsgálat, tönkrement kisrészvényesek és százmilliókkal gazdagodott csúcsvezetők. A könyvvizsgáló az Arthur Andersen volt, a hátteret pedig bőkezű politikai adományok biztosították. Ez már nem az Enron, hanem egy másik amerikai óriás bukása: a globális száloptikai hálózatot épített Global Crossingé.
Bajban a görög légitársaság
Szárnyaszegett
Az állami tulajdonú Olympic Airways sikertelen privatizációja után a görög kormány a múlt héten a Swissair talpra állításához hasonló tervet jelentett be a csőd szélére került légitársaság megmentésére. Az eladósodott, veszteséges társaságot felszámolná, és működőképes részeiből magántőke bevonásával egy új céget hozna létre.
Interjú a globalizációellenes Attac elnökével
Internacionális népnevelők
A lassanként világméretűvé dagadó globalizációellenes mozgalmak motorjaként tartják számon a Franciaországban négy éve alapított - Magyarországon még csak néhány napja létező - Attac (Szövetség a Pénzügyi Tranzakciók Megadóztatásáért a Polgárok Megsegítésére) nevű civil szervezetet. Egyik alapítójával és jelenlegi elnökével, Bernard Cassen újságíróval, a Le Monde Diplomatique havilap igazgatójával beszélgetett munkatársunk a mozgalomról.
Vendégmunkások Izraelben
Kiűzetés a paradicsomból
A növekvő munkanélküliségre hivatkozva Izraelben a kormány keményen meg akarja kurtítani a külföldi munkavállalók kvótáját, egyszersmind kiseprűzve az országból az illegális vendégmunkásokat. Csakhogy sem az építőipar, sem pedig a mezőgazdaság nem tudja nélkülözni az alacsony bérű alkalmi munkásokat.
Botrányok a téli olimpián
Csúszós pálya
Az 1984-es Los Angeles-i nyári játékok bojkottja óta nem robbant ki olyan súlyos politikai botrány olimpián, mint Salt Lake Cityben, ahol az orosz küldöttség távozással fenyegetőzött. Felháborodásukat a páros műkorcsolyázásban az oroszok mögött végzett kanadai kettősnek adott másik aranyérem váltotta ki, a jégkorongbírók tevékenysége fokozta, s a zárónapon kirobbant, két sportolójukat is érintő doppingbotrány tetézte be.
Válaszol: Zoran Gyingyics szerb miniszterelnök
"Milosevics Hágába került, én pedig itt vagyok"
Ha úgy tapasztaljuk, hogy a magyar státustörvénynek kedvezőtlen hatásai lesznek Szerbiában, akkor megváltoztatjuk jelenlegi támogató véleményünket - mondta a HVG-nek Belgrádban Zoran Gyingyics (49 éves) szerb miniszterelnök. A Demokrata Párt élén álló politikus elismerte, nem ideális a korábbi szövetségeséhez, Vojiszlav Kostunica jugoszláv államfőhöz fűződő viszonya, ám hangsúlyozta: nem tart attól, hogy kormánya megbukna, és a hatalom visszakerülne a tavalyelőtti rendszerváltást megelőzően uralkodók kezébe.
Vélemények
Palócz Éva: Verbális intervenció
A forint árfolyamsávjának tavaly májusi szélesítésével egy időben a Magyar Nemzeti Bank meghirdette a verbális intervenciót. Eszerint csak úgy avatkozik be az árfolyam sávon belüli alakulásába, hogy időről időre "verbálisan" közli a piaccal, milyen árfolyamot tartana célszerűnek. A pénzpiaci szereplők szkeptikusan fogadták ezt az új pénzpolitikai eszközt, mert a "jó szón" kívül a jegybanknak így nem maradt semmilyen hatékony eszköze az árfolyamokba való közvetlen beavatkozásra.
Vélemények
Kálmán C. György: Ki az isten liberális?
Immár vagy tíz éve a Fidesz vezetői (és különösen a jelenlegi miniszterelnök) nem beszélnek világnézeti kérdésekről; így különösen érdekes, ha Orbán Viktor mégis világnézetileg kívánja elhelyezni pártját. Ennek ellenére kevés figyelmet kapott a Fidesz kongresszusán elmondott beszédének egy részlete: "Emlékezzetek például arra, hogy Széchenyiről azt mondták, hogy az ő világnézete nem volt se liberális, se konzervatív, nem volt se retrográd, se haladó. Az ő világnézete egész egyszerűen magyar világnézet volt. Ez hasznos útravalónak bizonyult a mi számunkra is."
Magyar közvélemény-kutatók és a politika
Megalapozott téveszme
Vezetőik (korábbi) elkötelezettsége, illetve a kormányzati megrendelések léte vagy hiánya alátámasztani látszik a politikai közvélemény-kutató cégek pártkötődéseiről szóló közvélekedést. Ráadásul az általuk publikált eredmény - legalábbis a többiekéhez képest - sokszor a "hozzájuk közel álló" csapat felé húz. Nehéz elhinni, hogy a két állítás közt semmiféle kapcsolat sincs - pedig nemcsak a cégek, hanem független kutatók is ezt hangoztatják.
Nagy nemzetközi fiaskók
Mint a minta
A modern politikai közvélemény-kutatások alig több mint hatvan évre visszanyúló története alapvetően sikersztori: a kutatók az esetek túlnyomó többségében eltalálták például a választások győzteseit. Akadtak azért csúfos kudarcok is, melyek elemzésével lehetővé vált a tévedések veszélyének csökkentése.
Günter Grass provokáló könyve
Rákmenetben előre
Novella, vagyis "kis újdonság" - ezt az alcímet adta új művének Günter Grass Nobel-díjas német író, s a kisalakú, alig több mint kétszáz oldalas könyvecske ránézésre akár meg is felelhet ennek a besorolásnak. Tartalmát tekintve azonban nagy újdonság. Olyan témával foglalkozik, amit eddig többé-kevésbé tabunak tekintett a német irodalom, de a közvélemény és a politika is.
Hidegkuti - a csodafegyver
Hátravontan főszerepben
A futballt megújító élcsapat egyik kulcsjátékosaként emlékezett meg a világ sportsajtója a nemrég elhunyt, valamikori csatárfenomén Hidegkuti Nándorról. Kétségtelen, a futballista volt a csodafegyver azok kezében, akik az ötvenes években nyugdíjba küldték a labdarúgást akkor már évtizedek óta uraló "régi rendszert".
Ügyészségen a "Deutsch-dokumentum"
Bumerángeffektus
Egy adócsalással gyanúsított vállalkozó, Cserni Csaba közjegyző előtti nyilatkozatban állítja, üzleti partnere, Keserű Sándor ellen tett eddigi vallomásai hamisak, azok megtételére - két üzletemberrel egyetértésben - Deutsch Tamás sportminiszter és Varga Tamás egykori Fidesz-tanácsadó, több büntetőügy terheltje vette rá. A dokumentumot - kampánycélokat szolgáló hamis vádat sejtve - maga Deutsch juttatta el a Legfőbb Ügyészségre, ahol lapzártánk után dől el, elrendelik-e a nyomozást.
Az Orbán-kormány mérlege III.
Félfordulat
"A magyar állam és nemzet nem esik egybe, és a kormány célja, hogy a nemzeti és az állami érdeket együttesen szolgálja" - olvasható az 1998-as kormányprogramban, amely nemzeti konszenzust hirdetett annak érdekében, hogy a kormány külpolitikai téren is eleget tudjon tenni e kettős feladatnak. A gyakorlati diplomáciai lépéseket azonban sem a hazai ellenzék, sem a külföldi partnerek nem fogadták feltétlen toleranciával.
Pártok és politikusok népszerűsége
A részvétel a fontos?
A kampány felforrósodása növelte a szavazási kedvet, s ez valamivel előnyösebb a Fidesz-MDF szövetség, mint az MSZP számára. A HVG megbízásából készült legfrissebb Medián-elemzés szerint másfél hónappal a választások első fordulója előtt még semmi sem dőlt el - az ellenzék február közepén is népszerűbb volt ugyan a kormányoldalnál, ám a hivatalban lévő miniszterelnök egy hajszállal több szavazópolgár szemében tűnt alkalmasnak, mint a szocialisták jelöltje.
Az Orbán-kormány mérlege IV.
Eredetibb tőkefelhalmozás
"Nyílt kormányt" s privatizációt ígért az 1998-as választási kampányban Orbán Viktor, a kabinet azonban magánosítás helyett inkább az állam tulajdonosi szerepének erősítésére koncentrált: a gyakran visszaállamosítással felduzzasztott vagyon újraosztását - a nyilvánosság számára átláthatatlan módon - az ÁPV Rt. s "ikerpárja", a Magyar Fejlesztési Bank Rt. végzi.
Botrányos Electro World-nyitás
Ingyencirkusz
Hisztérikus tömegjelenetek, közlekedési káosz, készenléti rendőrség, ugyanakkor 35 ezer darab, töredék áron eladott műszaki cikk az egyenlege a budaörsi Electro World múlt szerdai megnyitásának. Az új áruház vezetői elégedetten dörzsölik a markukat, miközben a szomszédos Tesco épületében a konkurens Murányi Kereskedőház végleg bezárta üzletét, a Media Markt pedig beszállt az árháborúba.
Parkolási pótdíjfizetési viták
Behajtani szabad
Akár semmisnek is nyilváníthatja az egyik fővárosi parkolási rendszert megalapozó szerződést a Fővárosi Főügyészség, amelynek kezdeményezésére törvényességi vizsgálatot folytat a fővárosi közigazgatási hivatal. Ugyanez a társulás a céltáblája annak a pernek, amelyet a Magyar Autóklub indított a pótdíjak beszedése jogsértőnek tartott módszere ellen.
Állami támogatás a sportnak
Lepasszolták
Ha Magyarország megkapja a 2008. évi labdarúgó Európa-bajnokság rendezési jogát, 105-120 milliárdot kell stadionépítésre, -korszerűsítésre fordítani. A sikeres pályázat elengedhetetlen feltétele a csapatok jobb nemzetközi szereplése, ami ugyancsak pénzkérdés. Az utóbbit az állam a Magyar Fejlesztési Bank Rt. sportvállalkozásoknak nyújtott támogatásával akarja megoldani.
Fizetésimérleg-kiigazítás
A bécsi szelet
Múlt hétfőn a Magyar Nemzeti Bank kiigazította mind a 2001. évre vonatkozó előzetes fizetésimérleg-adatokat, mind a 2000. évi, már véglegesként megjelentetett mérleget, s jelenleg az MNB-nél vizsgálat folyik a felelősség megállapítására.
Változik a hozamszámítás
Kettős látás
Március 1-jétől az Államadósság-kezelő Központ az eddigiektől eltérően, az Európai Unióban is szokásos módon számolja a fix kamatozású államkötvények hozamát. Ez, miközben megkönnyíti az összehasonlítást a nemzetközi piacon forgó papírokkal, az árfolyamokon érdemben nem változtat.
A tíz legnagyobb adófizető
Tortát és cirkuszt
Adótitkot sértett az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal, amikor adatokat szolgáltatott a Pénzügyminisztériumnak ahhoz, hogy az - felélesztve egy polgári hagyományt - köszönetet mondjon a közösségi feladatok finanszírozásában való részvételükért, ha egyelőre nem is a tíz legtöbbet adózó polgárnak, de legalább a tíz legtöbb adót fizető vállalkozásnak.
Portré
Bárándy Péter ügyvéd
"Pocsékul tanultam. Valahogy nem jöttünk öszsze az Eötvös Gimnázium meg én" - emlékezik a megvalósultnál jóval kevesebbel kecsegtető indulásra az előbb "arcpirulós" nyilatkozatával közfigyelmet keltő, mostanában pedig igazságügy-miniszteri jelöltségével hírbe hozott 52 éves ügyvéd. Nem véletlen, hogy nehezen jut az egyetemre, így azután a törökszentmiklósi kisbirtokosságuk mellett orvoskodó és jogászkodó távoli felmenők bizonyára sokat forogtak a sírjukban, amikor az ősi családfa egyetlen hajtása egy orvosi elektroműszerész szakvizsgával "rongálta" a família nimbuszát. Aztán a már befutott, szigorú papa végül csak megnyugodhat: a fiú 1969-ben bejut a szegedi jogi egyetemre, ott is a levelezőre, ám az államvizsgát már Pesten abszolválja. Sőt menet közben specializálódik is: "a kriminológiai tudományos diákkörben Gönczöl Katalin demonstrátora voltam" - említ egy azóta széles körben ismertté lett szellemi mentort. 1974-ben az ügyvédjelöltségi sansz is megadatik, majd jön a szakvizsga, és beindul a praxis. Amit legfeljebb az nehezít, hogy az akkori igazságügy-miniszter keményen kimondta: nem csinálunk dinasztiát, ügyvédnek nem lehet ügyvéd a gyereke. Csak hát nem véletlenül nevezték slamposnak azt a diktatúrát: "Megszületett az egyezség, az ügyvédi kamarába velem egy időben felvettek egy munkás származású gyereket is." Ez azonban soha nem gyengítette el annyira, hogy ne tudjon ellenállni az esetleges párttagságot ajánlgató agitációnak. "Pedig számomra rejtélyes okok miatt minden szabad pártnapra meghívást kaptam a kamarába." Szakmailag Újpestről az Újlipótváros irányába húzódva kezdi be- és felfelé tornászni magát az elismertségbe, mígnem 1993-ban édesapjával közösen alakít irodát, és a Budapesti Ügyvédi Kamara főtitkára, a Magyar Kriminalisztikai Társaság igazgatótanácsának tagja is lesz. Emellett hatodik éve büntető anyagi jogot is tanít a Pázmány Egyetemen, de "esetenként az ELTE-n is előadok".
|