A vonal alatt látható a http://www.hvg.hu/lap/tartalom.htm dokumentumnak az adott heti, általam archivált állapota:
Nyitólap / A HVG legfrissebb számából
HVG Online
A HVG LEGFRISSEBB SZÁMÁBÓL




Háborús helyzet a Közel-Keleten
Vihar előtti csatazaj
A valóságos háború előszelét érezték egyes elemzők abban, hogy a palesztinok először robbantottak fel egy korszerű izraeli tankot, és új típusú rakétákat is bevetettek. Az izraeli baloldal megtörte hallgatását, azzal vádolva Saron jobboldali kormányát, hogy képtelen biztonságot teremteni. Palesztin oldalon az intifádát kirobbantó fiatal generáció veszélyezteti Arafat hatalmát.


Hét nap


Cégvilág

Német gazdasági kilátások
Böjti szelek
Bár Németország az utolsó pillanatban megúszta, hogy az Európai Unió miniszteri tanácsa nyilvánosan is megszégyenítse a költségvetési hiány veszélyes mértéke miatt, az biztos, hogy a máris folyó választási harc központi témája a gazdaság lesz. A deficit mellett a munkanélküliség és a növekedés az a két pont, ahol az ellenzék fogást keres a Schröder-kormányon.

Milosevics-per Hágában
Róka fogta csuka
Vegyes érzelmeket váltott ki Szerbiában a háborús bűnök elkövetésével vádolt egykori szerb, majd jugoszláv államfő, Szlobodan Milosevics Hágában múlt héten kezdődött pere. Sokan attól tartanak, hogy az eljárás során - amely akár két évig is elhúzódhat - a bírák akarva-akaratlanul az egész szerb nemzet fölött mondanak ítéletet.

Gondban a brit miniszterelnök
Pénzügyesek
Pártfinanszírozási botránnyá dagadt Tony Blair brit kormányfő Adrian Nastase román miniszterelnökhöz tavaly júliusban írt levele, amelyben támogatta, hogy egy brit cég nyerje el a Sidex acélmű privatizációs tenderét. A konzervatív ellenzék vizsgálatot követel, mert - mint utóbb kiderült - a tendergyőztes cég indiai tulajdonosa 125 ezer fonttal támogatta Blair pártját.

Tyco International
Nagy szakítás
A General Electric nyomába akart érni, de a csődbement Enron árnyéka vetült rá, így a befektetők bizalomvesztésével küzd az amerikai Tyco International. Az eldobható pelenkától a biztonsági rendszerekig szinte mindent gyártó Tyco önfeldarabolással, szerkezetének és mérlegének átláthatóbbá tételével igyekszik feltornászni felére zuhant részvényárfolyamát.

Orosz cég a Wall Streeten
Üdítő jelenség
Először jelenik meg a Wall Streeten orosz élelmiszer-ipari vállalat. A gyümölcsleveiről és tejtermékeiről ismert Wimm-Bill-Dann papírjaiból - az amerikai befektetők mellett - bevásárolt az egyik fő konkurens, a francia Danone is.

Gyermek katonák a háborúkban
Nem játék ez
Becslések szerint mintegy 300 ezer gyermek vesz részt fegyveres összecsapásokban a világ csaknem negyven országában. Többnyire tizenéves kiskatonák, akiket gyakran a felnőttek háborúinak megvívására kényszerítenek. Az ő védelmükre született egy új nemzetközi egyezmény, amely a múlt héten vált hatályossá, ám valóra váltása rendkívül nehéznek ígérkezik.

Film Hitler titkárnőjéről
Kései vallomás
Hitler egyik volt titkárnője több mint fél évszázados hallgatás után néz szigorúan szembe egykori önmagával az osztrák André Heller Holt tér című dokumentumfilmjében. A vallomást tevő idős asszony a bemutatót követő éjszaka elhunyt.

A sportszponzorálás kockázata
Nagy ugrás, nagy veszteség
A Salt Lake City-i téli olimpia egyik legnépszerűbb sportága a síugrás volt, amelynek nagy esélyesei között tartották számon a német Sven Hannawaldot. A végül várakozáson alul teljesített "Hanni" esete is bizonyítja: a sportszponzorálás egyszerre jó szimat és szerencse kérdése.

Válaszol: Eneko Landaburu, az EU bővítési főigazgatója
"Nincs más alternatíva, mint a miénk"
Az elmúlt két hétben mind az Európai Unió számos tagállama, mind pedig a tagjelöltek össztüzet zúdítottak az Európai Bizottság által január végén nyilvánosságra hozott, az unió bővítésének pénzügyi kereteit felvázoló javaslatra: az előbbiek megengedhetetlenül soknak ítélik a rájuk háruló kiadásokat, az utóbbiak igazságtalanul kevésnek tartják a várható támogatásokat. "Egyik félnek sincs igaza" - állítja Eneko Landaburu (54 éves), a bizottság spanyol állampolgárságú bővítési főigazgatója, aki a mostani tervezet elkészítésének egyik kulcsszereplője volt.

Vélemények
Rauschenberger Péter: A nagy magyar lakógyűlés
Éltem egy darabig egy budapesti társasházban, ahol a lakóközösség két, egymással élesen szemben álló pártra szakadt. Mindkettőnek megvolt a maga elképzelése arról, ki legyen a közös képviselő, és arról is, mi legyen a közös költséggel. Átlag háromhetente volt lakógyűlés, mert mindkét pártnak megvolt a módja, hogy kezdeményezze annak összehívását. Számomra rejtélyes módon minden lakógyűlésnek az volt a forgatókönyve, hogy az összehívó fél, amely a szavazati joggal nem rendelkező érdeklődőkkel együtt mindig számbeli fölényben volt, addig szidalmazta és sértegette a másikat, amíg az dúlva-fúlva, káromkodva kivonult a helyszínről. Ekkor természetesen megszűnt a határozatképesség. Sebaj. A szabályzat úgy rendelkezett ugyanis, hogy az azonos napirenddel ismételten (fél óra múlva) összehívott közgyűlés a megjelentek számától függetlenül hozhatott döntéseket a jelenlévők egyszerű többségével. A napirend pedig mindig ugyanaz volt: a közös képviselő menesztése, új megválasztása, a közös költség megreformálása. Így aztán háromhetente váltotta egymást két közös képviselő és két koncepció a közös költségről. A ház lakógyűlésekre régóta nem járó, csendes majdnem-többsége pedig egyre távolságtartóbban és beletörődőbben olvasta a Rejtő-regénybe illő jegyzőkönyveket.

Vélemények
Csaba Iván: Hamupipőke elcsábítása
Az utóbbi napok zajos politikai eseményei mellett talán elsikkadni látszik az a bejelentés, amitől a kormány minden bizonnyal közhangulatot javító, ha nem éppen távlatokat nyitogató hatást remélt. Bár a részletek szemérmesen a homályban maradtak, az egészségügyi minisztertől annyit megtudhattunk, hogy a kormány elfogadott egy 2003-2006 közötti időszakra szóló egészségügyi konszolidációs programot, amire 607 milliárd forint pluszforrást irányzott elő. E keretből 387 milliárdot szánnának bérrendezésre, a fennmaradó összeget nagyrészt beruházásokra. A beharangozott summa mindenképpen jelentős - sőt azt is mondhatnánk, példátlan mértékű - forrásbővülést jelentene az egészségügynek. Ez reálértékben akár évi 10 százalékot is megközelítő kiadásnövekedést is lehetővé tenne, és négy év alatt több mint 1 százalékkal emelné a közfinanszírozású egészségügy részesedését a nemzeti össztermékben. Ha merünk nagyot álmodni, akkor még ekkora költségvetési expanziót is indokoltnak tarthatnánk az egészségügy esetében.

Nemzetközi küzdelem a pénzmosás ellen
Mint a tintacsepp a vízben
A nyugati világ a szeptember 11-ei New York-i terrortámadás óta újult erővel igyekszik megakadályozni, hogy pénzintézeteken keresztül kábítószer-kereskedelemből, más bűncselekményből vagy korrupcióból származó pénzt mossanak tisztára, illetve terrorcselekmények finanszírozására szánt összegeket mozgassanak. A harcot nehezíti a pénzmosási műveletek mind kifinomultabb s egyre globálisabb jellege, valamint az, hogy a magánbanki tevékenységet folytató pénzintézetek éppen abból a bizalmas ügyintézésből húznak hasznot, amit bűnözők is felhasználhatnak.

Harc Magyarországon
Még egy tégla a falban
A vélelmezett pénzmosás ma már nemcsak a "klasszikus" pénzügyi szektorban és a kaszinókban, hanem fiktív vállalkozásokban, ingatlanügyletekben is zajlik - e tevékenységeket próbálják meg nyomon követhetőbbé tenni az új, pénzmosás elleni jogszabályok. Még nem tudni, hogy hatásos lesz-e az érintettekre súlyos adminisztratív terhet rovó (egyes vélemények szerint alkotmányos jogokat sértő) "téglatörvény". A magyar bíróságokon eddig mindenesetre senkit sem ítéltek el pénzmosás miatt, Magyarország pedig egyelőre rajta marad az OECD "feketelistáján".

Készpénzellenőrzés a határokon
Eldugni tilos
Kétszer fogtak pénzmosógyanús valutacsempészeket a magyar határon azóta, hogy be kell ott jelenteni, ha valakinél 1 millió forintnál több készpénz van.

Német atombombarejtélyek
Mit akart Heisenberg?
Régi ügyekre rakódott port kavart fel néhány, nemrég közreadott - eredetileg el sem küldött - levél, és újraélesztette a vitát arról: segítette, avagy szabotálta Hitler atombomba-építési tervének megvalósulását a Nobel-díjas fizikus, Werner Heisenberg. A több mint fél évszázada tartó disputa végére azonban az interneten a minap közzétett dokumentumok sem tettek pontot. Továbbra is megfejtésre vár számos titok. Legfőképpen az, hogy miért nem kapta meg a Führer az áhított csodafegyvert.

Új férfiasító tabletta
Légy résen!
Nagyszabású médiakampány keretében a múlt héten - a magyarországi szexuális közállapotokat kiveséző felmérés közzétételével párhuzamosan - egy új, a férfiasság visszanyerését ígérő, piros színű tablettát harangoztak be a szakemberek. A kék gyémántként is emlegetett előddel ellentétben az e hónapban piacra dobott készítmény az agyban fejti ki acélosító hatását.

Lapindítási kálvária az 1980-as években
A Hitel stádiumai
Az év elejétől ismét megújult arculattal lépett olvasói elé a rendszerváltozás előtti-alatti esztendők sokak számára meghatározó újságolvasmánya, a Hitel. A lap születésének nyolc évig tartó vajúdása hol tragikus, hol komikus fejezete volt a Kádár-rendszer sajtó- és kultúrpolitikájának.

Az Orbán-kormány mérlege I.
Még megvagyunk
Az Orbán-kormány négyéves tevékenységét elemző, most induló sorozatunk első részében a Fidesz-MPP vezette kabinet népesedéspolitikájának mérlegét vonjuk meg, míg ugyanezen számunk 125. oldalán az elmúlt korszak tőkepiaci változásairól olvasható összefoglaló. A következő hetekben a külpolitika, az állam és az egyházak viszonya, illetve az állam - mint tulajdonos és mint közhatalom - gazdasági szerepvállalásának erősödése lesz az elemzések témája.

Új nemzeti park az Őrségben
Nem a gólya hozta
Mindössze 100 millió forintból jön létre két korábbi tájvédelmi körzet némi bővítésével az Őrségi Nemzeti Park, amelyet két hét múlva ünnepélyesen avat majd föl a környezetvédelmi miniszter. A látszat ellenére az átalakulás független a választási kampánytól, a helyiek már számtalanszor kezdeményezték a tájvédelmi körzet "előléptetését".

MIÉP-es jelölt incidense
Farkast kiáltanak
Könnyen a MIÉP "megfigyelési ügyévé" válhat Oláh János Józsefnek, a párt XIII. kerületi képviselőjelöltjének állítólagos megveretése. A Csurka-párt vezetése napok óta hangoztatja, az incidens mögött az MSZP áll, bár ezt a rendőrség szerint egyelőre semmi sem támasztja alá. Mindeközben megfenyegették a kerület szocialista polgármesterét is, akinek lányát a HVG információi szerint szintén támadás érte a múlt héten.

Repülőtéri tulajdonviták
Elszálló pályán
Az érdekérvényesítés meglehetősen szokatlan módját, az éhségsztrájkot választotta Kunmadaras polgármestere és több képviselője, lakója annak érdekében, hogy a település térítésmentesen megkaphassa a hajdani szovjet katonai repülőteret. Fellépésük egyelőre annak ellenére is hatástalannak bizonyult, hogy a térség országgyűlési képviselője Varga Mihály pénzügyminiszter. Ő már 1994-ben is meglátogatta a repülőteret, amikor virágkorát élte az ott éppen olajszőkítéssel foglalkozó Hung-Itália Kft.

Országos Gyógyintézeti Központ
Mese a kisgömböcről
Január 1-je óta az Országos Gyógyintézeti Központ nevet viseli az országos haematológiai intézet és a Szabolcs utcai kórház egyesítésével létrejött intézmény, amely az Egészségügyi Minisztérium felügyelete alá tartozik. A Mikola István szándéka szerint "modellkórházi" jövő elé néző intézmény állami kistafírozása - a színfalak mögött - gőzerővel folyik.

Közalkalmazotti bérek
Hit, remény, kereset
Nagygyűléseket, petíciókat, sztrájkot terveznek a közalkalmazottak - pedagógusok, orvosok, ápolók, könyvtárosok - érdekképviseletei, mert tagjaik rendre kimaradtak vagy alig részesültek az Orbán-kormány pénzosztogatásaiból, és az idén sem remélhetik bérhelyzetük lényeges javulását.

2001. évi tőzsdei gyorsjelentések
Írtak még
Felpezsdült a Budapesti Értéktőzsde azt követően, hogy négy-öt, a külföldiek körében is népszerű részvénytársaság tavalyi eredményei kedvezően alakultak. A börze legnagyobb forgalmú és piaci értékű cégei ugyanakkor a világgazdasági recesszióval és a csökkenő magyarországi kereslettel magyarázták múlt héten közzétett gyorsjelentéseikben a 2001-ben reálértéken alig növekvő árbevételüket és nyereségüket.

Az Orbán-kormány mérlege II.
Minden jóban van valami
Kedvező befektetési terep a magyarországi, a nemzetgazdasági adatok ugyanis - az államháztartáséi kivételével - igen jók. A befektetők ugyanakkor bizalmatlanul szemlélik, hogy a programjában is erős államot hirdető Orbán-kabinet tulajdonosként és szabályozóként is rendre beavatkozik a pénz- és tőkepiaci folyamatokba.

Portré
Szeremley Huba szőlősgazda, az FKGP-székház vevője
"Már 6 évesen megtanultam, hogyan kell családfőt játszani. Apám már nem élt, anyám betegen feküdt, az öcsém még apróság volt, a lánytestvéremnek főzni, takarítani kellett, én meg mentem a szőlő közé valami ehetőt keresni és gondoskodni a tüzelőről" - kezdi mesébe illő történetét a legutóbb a kisgazdák Belgrád rakparti főhadiszállásának leendő tulajdonosaként megnevezett 61 éves, vagyonosnak mondott vállalkozó. A nemes ősök egész sorát felvonultató ifjú Szeremley sokáig keresi a helyét: a pesti érettségit követően két éven át teológiát tanul, majd szociális segédmunkásként próbál érvényesülni, aztán 1964-ben váratlanul bejut az orvosi egyetemre. Ám már ez sem tudja itt tartani, három évre rá feleségével és gyerekeivel előre kitervelten beszáll egy külföldi sportrepülőbe, és a magyar légvédelem orra előtt Ausztriába repül. Odakinn "kóboroltam, rokonokat látogattam Kanadában és másutt a világban", még egy kicsit orvostanhallgatóskodik, de aztán mégis inkább gépészmérnöki és szociológusi diplomával kerül gyermekkori vágyálmainak színterére, Afrikába. Nigériában iskolákat, kórházakat gründol, majd átkalandozik Iránba. Később azonban szépen alakuló iráni vállalkozásait mégiscsak odahagyva Líbiában, Ghanában, Etiópiában igyekszik bekapcsolódni a "zöld forradalomba", míg végül a nigériai Kadunában telepszik le. Aztán az 1990-es évek elején "elterebélyesedett rajtam a betegség, és elkezdtem hazajárni", mire fel Badacsonyban földeket vesz - és sok minden mást is. "Amit Nigériában keresek, azt költöm el Magyarországon" - tudatja, hogy van olyan tőkepénzes, aki nem innen viszi, hanem máshonnan kivonva - ide hozza a profitot. A főként magasfeszültségű távvezetékek és trafóházak építéséből odakint bejött pénzből idehaza bortúrákat szervez, de "mangalicával, szürkemarhákkal, bivalyokkal is szórakozgatok", és egy újabb ötlet: "még nem adtam fel, hogy golfpályákat nyissak".